magnoliaJeszcze do niedawna magnolia uważana była za roślinę zbyt ciepłolubną dla naszego surowego klimatu. Opinie na ten temat okazały się jednak mocno przesadzone i w okresie wiosennym drzewa te cieszą nasze oczy swoimi wyjątkowo atrakcyjnymi kwiatami. Warto więc sprawić, aby magnolia zagościła na stałe w naszych ogrodach i zdobiła otoczenie swoim nietuzinkowym wyglądem.

Magnolie są to drzewa pochodzenia azjatyckiego oraz południowoamerykańskiego. Stąd też wzięły się och powiązania z ciepłym klimatem. Istnieją jednak liczne gatunki, które przyjęły się na naszych ziemiach pod warunkiem ich odpowiedniej pielęgnacji. Kwiaty magnolii przybierają rozmaite odcienie różu, zaś kształtem przypominają duże tulipany. Całość dopełnia wyjątkowo piękny, lecz subtelny zapach, który otacza nasze drzewka. Dodatkowym atutem tej rośliny jest fakt, że jej kwiaty pojawiają się wcześniej od liści, dzięki czemu są maksymalnie wyeksponowane, a ponieważ występują licznie, estetycznie okrywają nagie gałęzie drzewa.

Ogrodowe odmiany magnolii

Magnolie występują aż w 250 odmianach. Różnią się wielkością, kolorem kwiatów oraz porą kwitnienia. Najwyższe drzewka osiągają do 10 metrów wysokości, lecz optymalne dla naszego ogrodu drzewko powinno być wielkości 2,5-5 m. Najlepsze zatem dla nasz będą karłowate odmiany Magnolia stellata lub Magnolia liliflora, które najkorzystniej prezentują się zasadzone w grupie i osiągają niewielkie rozmiary. Większe rośliny, jak Magnolia soulangeana, powinny rosnąć samodzielnie w dobrze wyeksponowanym miejscu.

Uprawa magnolii

Ze względu na egzotyczne pochodzenie drzewko to jest dość kapryśne w uprawie. Potrafi przemarzać zimą, więc szczególnie młode osobniki potrzebują dodatkowej osłony w tym czasie. Niebywale istotny jest wybór odpowiedniego miejsca dla rośliny – należy się dobrze nad tym zastanowić, gdyż magnolie są niezwykle kruche i mogą ucierpieć podczas przesadzania. Najlepiej jest je więc zasadzić w miejscu osłoniętym przed wiatrem, lecz również z dobrym dostępem do promieni słonecznych, które szybko nagrzeje się na wiosnę. Dla naszego drzewka przygotowujemy dość głęboki dół, który wypełniamy kompostem lub torfem. Dobrze jest również zadbać o odpowiednią kwasowość gleby, co można osiągnąć stosując odżywki dla roślin wrzosowatych. Kiedy magnolia znajdzie się już w ziemi wówczas obficie ją podlewamy, a następnie ściółkujemy ją korą, igliwiem lub torfem – pomoże to ochronić korzenie przed mrozem, a także pozwoli zachować właściwą wilgotność gleby.

Dla prawidłowego rozwoju magnolii ważne jest również właściwe jej nawożenie. W okresie wiosenno-letnim, czyli od marca do lipca, zalecane jest kilkukrotne zasilenie drzewka nawozami wieloskładnikowymi. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie pamiętać o tym obowiązku, wówczas możemy jednorazowo zastosować nawóz, który stopniowo uwalnia swoje składniki – jest droższy, lecz dużo wygodniejszy w użyciu.

Magnolia nie wymaga przycinania, jednak dla jej atrakcyjniejszego wyglądu można usuwać uschnięte lub połamane gałęzie.