Już od dawna angielski jest najchętniej wybieranym językiem obcym przez uczniów na maturze. Nic w tym dziwnego skoro nauka języka angielskiego zaczyna się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Pamiętać jednak należy, że egzamin maturalny jest trudny i wymaga opanowania dużej ilości materiału. Dlatego przygotowania do niego należy rozpocząć jak najwcześniej.

Systematyczna nauka

Przygotowując się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego trzeba pamiętać, że najlepsze efekty daje systematyczna praca. Chcąc uzyskać dobry wynik, należy w odpowiedni sposób zaplanować naukę.

W związku z tym, że materiału do opanowania jest naprawdę bardzo dużo, przygotowania należy rozpocząć najlepiej już rok przed maturą. Najlepsze rezultaty można osiągnąć stosując się do poniższych wskazówek:

  • na naukę języka angielskiego należy poświęć każdego dnia około jednej godziny;
  • nauka powinna rozpoczynać się od krótkiego testu sprawdzającego opanowanie już przepracowanego materiału;
  • nauka nowych słówek powinna trwać przynajmniej dziesięć minut;
  • pozostały czas należy przeznaczyć na opanowywanie zagadnień gramatycznych.

Pierwsze dni mogą być trudne, lecz wraz z upływem czasu regularna nauka stanie się nawykiem. Systematyczne przyswajanie małych partii materiału jest najbardziej efektywną formą nauki i daje największe szanse na uzyskanie dobrego wyniku na maturze.

Bardzo ważne jest słownictwo

Przygotowując się do matury z języka angielskiego największy nacisk należy położyć na naukę słownictwa. Wielu osobom zapamiętywanie nowych słówek sprawia ogromne problemy. Na szczęście istnieje kilka sposobów pomagających w nauce. Jednym z bardziej popularnych jest zaznaczanie nieznanych słówek w podręcznikach i testach a następnie wypisywanie ich na fiszkach. Dobre rezultaty przynosi też korzystanie ze specjalnych aplikacji przeznaczonych do nauki słownictwa.

Podręczniki

W księgarniach można kupić również podręczniki opracowane specjalnie z myślą o egzaminie maturalnym z języka angielskiego. Jednym z bardziej popularnych jest Matura Focus 2.

Każdy kto przygotowuje się do matury powinien tez kupić książki zawierające przykładowe arkusze maturalne. Ich wypełnianie pozwala sprawdzić swoje umiejętności oraz oswoić się z formą egzaminu.

Alternatywne formy nauki

Samodzielna nauka nie jest łatwa, dlatego warto rozważyć też inne sposoby. W ostatnich latach coraz bardziej popularne wśród licealistów stają się specjalne kursy przygotowujące do matury. Organizowane są one przez prywatne firmy szkoleniowe a zajęcia prowadzą nauczyciele lub studenci.