Nauka nowego języka to nie tylko wyzwanie dla naszych zdolności, ale również sprawdzian systematyczności, która jest podstawowym czynnikiem do osiągnięcia wysokiego poziomu. Szczególnych trudności może przysporzyć język francuski, który niewątpliwie do prostych nie należy. Jak zatem uczyć się go efektywnie?

Praktyka czyni mistrza

Jeżeli chcesz dobrze nauczyć się czegokolwiek – przede wszystkim ćwicz. W przypadku nauki języka francuskiego ważne jest opanowanie zarówno elementów leksykalnych, jak i gramatyki, która przecież nie jest łatwa. W nauce mogą pomóc zarówno różnego rodzaju aplikacje i własne samozaparcie, jak i profesjonalni lektorzy. Spotkasz ich przede wszystkim w szkołach językowych. W dużych miastach istnieje wiele tego typu szkół, w tym dedykowanych dla różnych grup wiekowych. Przykładem mogą być szkoły językowe dla najmłodszych.

Jeżeli chodzi o francuski dla dzieci Warszawa, Kraków czy Poznań posiadają bardzo szeroką ofertę. Warto pamiętać również o oglądaniu filmów, czytaniu książek i czasopism po francusku oraz słuchaniu piosenek. Będzie to możliwe prawdopodobnie na pewnym poziomie zaawansowania, bowiem początkujący student nie zrozumie Flauberta w oryginalnym wydaniu.

Rozmowa z native speakerem

W niektórych szkołach językowych zajęcia prowadzą Francuzi, dzięki nim będziesz w stanie podłapać naturalny akcent. Jeżeli jednak nie zamierzasz wydawać dużej sumy pieniędzy na kurs językowy, istnieje wiele innych metod rozmowy z native speakerami. Bardzo popularne dziś są np. konwersacje przez Skype, które dodatkowo mogą zakończyć się wspaniałą przyjaźnią lub, kto wie, może nawet czymś więcej?

Najważniejsze w konwersacji w innym języku jest przede wszystkim to, żeby się nie zniechęcać, jeżeli wszystkiego nie rozumiemy lub nie potrafimy czegoś wyrazić. To naturalne, jeżeli nie jesteśmy wystarczająco zaznajomieni z językiem francuskim! Przy kolejnych próbach z pewnością będziemy radzić sobie lepiej i w końcu zdamy sobie sprawę, że rozmowa z Francuzami nie nastręcza nam żadnych problemów. A wtedy…

Wyjazd do Francji

Warto wybrać się do Francji, aby tam doszkolić się, wyłapać szereg niuansów i być wciąż na bieżąco z językiem francuskim. Poznawanie nowych ludzi i kultury francuskiej również wpłynie na naszą płynność mówienia, a przede wszystkim na to, jak będziemy się odnajdywać w tamtejszym środowisku. Warto przy tym pamiętać, że każdy naród ma własne przyzwyczajenia i cechy, które, choć dla nas mogą okazać się błahe i nieważne, dla nich są ważnym elementem kultury. W wolnych chwilach natomiast pobierz aplikację do nauki słówek, taką jak np. Anki i ucz się nowych słów efektywnie, a potem wykorzystuj je na bieżąco w rozmowach z Francuzami!