Jakie są rodzaje i zadania znaków drogowych informacyjnych?
Znaki informacyjne – jak sugeruje ich nazwa – przekazują uczestnikom ruchu drogowego jakieś informacje. Mogą to być sposoby korzystania z drogi czy też obiekty znajdujące się w pobliżu szosy. Jakie są najpopularniejsze znaki informacyjne i co przekazują? Które z nich wyróżniają się kształtem i kolorem od pozostałych?
Jakie są główne zadania znaków informacyjnych?
Znaki informacyjne mają za zadanie informować. O czym? Na przykład o tym, gdzie zaczyna się pas ruchu lub autostrada. Na wielu znakach informacyjnych znajdują się oznaczenia obiektów, takich jak parking, szpital, stacja benzynowa, toaleta publiczna, restauracja – co ułatwia poruszanie się po obszarze, który jest kierowcy nieznany lub turystom, zwiedzającym nowe, nieodkryte jeszcze zakątki.
Jak wyglądają znaki informacyjne?
Zdecydowana większość znaków informacyjnych to prostokąty z granatowym tłem i białym lub czarnym obrazem, część z nich to prostokąty lub kwadraty na białym tle z czarną obwódką i czarnym obrazem (np. strefa ruchu, obszar zabudowany). Polskie przepisy dokładnie precyzują, jakiej wielkości, długości i wysokości powinny one być. Dzięki szczegółowym wytycznym na polskich drogach panuje ład i porządek, a znaki drogowe są jednolite, dobrze widoczne i spełniające swoje zadanie. Jednolity system symboli został wprowadzony w całej Europie, dzięki temu łatwo odnaleźć się w obcym kraju i prowadzić pojazd zgodnie z panującymi tam zasadami ruchu drogowego.
Nietypowe znaki informacyjne
Na uwagę zasługują dwa nietypowe – pod kątem koloru i kształtu – znaki drogowe informacyjne:
- D-1: droga z pierwszeństwem
- D-2: koniec drogi z pierwszeństwem
Znaki te mają kształt kwadratu, ale obróconego o 90 stopni. Znak D-1 informuje o tym, że rozpoczyna lub kontynuowana jest droga z pierwszeństwem przejazdu, a znak D-2 odwołuje pierwszeństwo nadane znakiem D-1 przed skrzyżowaniem z inną drogą z pierwszeństwem, skrzyżowaniem równorzędnym lub skrzyżowaniem o ruchu okrężnym.
Dlaczego te znaki informacyjne są inne od pozostałych? Znaki D-1 i D-2 – obok jeszcze dwóch innych znaków, czyli stop i ustąp pierwszeństwa przejazdu – mają oryginalny kształt, wyróżniający się od innych. Wszystko po to, by były one lepiej widoczne i mogły być rozpoznane także od tyłu. Znaki drogowe bywają zasypane śniegiem, zabrudzone czy przesłonięte drzewem. Nawet, gdy część znaku będzie niewidoczna, nietypowy kształt podpowie kierowcy, z jakim znakiem ma do czynienia.
Gdzie i jak umieszcza się znaki informacyjne?
Znaki drogowe informacyjne, które informują o znajdujących się w okolicy obiektach, jak hotel, restauracja czy stacja benzynowa, umieszcza się bezpośrednio przed
wjazdem do obiektu, oddzielnie dla obu kierunków ruchu. Z kolei w przypadku znaku D-1, czyli droga z pierwszeństwem, umieszcza się go na początku drogi z pierwszeństwem w obszarze zabudowanym i przed każdym skrzyżowaniem, gdzie droga z pierwszeństwem może zmienić swój kierunek (w tym wypadku stosuje się dodatkową tabliczkę z układem dróg) i powtarza się go przed skrzyżowaniami wzdłuż drogi z pierwszeństwem.
Dodaj komentarz