Young couple hanging window curtain indoors. Interior decor element

Podczas urządzania nowo wybudowanego domu czy zwykłego odświeżania mieszkania, istotne jest zadbanie zarówno o rzeczy związane z podstawowym funkcjonowaniem domu, jak i elementami dekoracyjnymi, nadającymi pomieszczeniu i całemu budynkowi własnego charakteru. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób decyduje się na dodatkowy wystrój okien, który oprócz elementów praktycznych, spełnia również funkcje estetyczne. Stąd duża popularność karniszy, a zwłaszcza tych pojedynczych, które idealnie sprawdzają się małych pomieszczeniach, charakterystycznych dla mieszkań w bloku. Poznaj, czym cechują się dobre karnisze pojedyncze i sprawdź jaki model będzie pasował do Twojego mieszkania.

Karnisze pojedyncze – doskonała dekoracja okien, która pozwoli zaznaczyć swój styl

O ile praktyczność i funkcjonalność, charakterystyczne dla nowego budownictwa, pozwalają na wygodne korzystanie z kolejnych pomieszczeń, tak równie istotne pamiętanie jest również o względach estetycznych. Z tego właśnie powodu w wielu domach można znaleźć karnisze, które pełnią rolę uzupełnienia popularnych rolet czy żaluzji. Szczególnie popularne w mniejszych pokojach są karnisze pojedyncze, które mają tylko jeden profil, dzięki czemu ich montaż jest prostszy, a sama konstrukcja zajmuje znacznie mniej miejsca. Karnisze te pozwalają na zawieszenie firany lub zasłony, które dekorują pomieszczenie i sprawiają, że przebywanie w nim stanowi czystą przyjemność.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest zmniejszenie ilości światła słonecznego, jaka dociera do wnętrza, co będzie szczególnie przydatne zwłaszcza w okresie letnim, gdy promieniowanie słoneczne jest wyjątkowo intensywne przez niemal cały dzień. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby nieco rozświetlić pomieszczenie, przełamując tym samym ciemny wystrój pokoju. Wystarczy zastosować jasną tkaninę, która będzie pełniła rolę zasłony – zawieszenie jej na karniszu pojedynczym jest niezwykle proste, ponieważ wystarczy przyczepić ją do żabek zawieszonych na uchwytach w formie popularnych kółeczek.

Modele karniszy pojedynczych – na co zwrócić uwagę przy okazji doboru?

Dobór karniszy może stanowić dla wielu osób nie lada wyzwanie, dlatego przy okazji przeglądania kolejnych ofert warto pamiętać o kilku aspektach. Karnisz pojedynczy może występować w wielu formach, w tym też jako konstrukcja bezprofilowa. Żabki zamontowane są wówczas na specjalnej szynie, która obudowana jest wytrzymałym PCV. Mowa wówczas o karniszu sufitowym, który, jak sama nazwa wskazuje, montuje się bezpośredni do sufitu, co doskonale sprawdzi się w miejscach z ograniczoną przestrzenią montażową.

Fani tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się na karnisz pojedynczy z profilem, w których zamiast standardowych zaczepów zastosowano szynę, co pozwala na wygodne przesuwanie zasłony wedle upodobań domowników.

Przy okazji dobierania karniszy pojedynczych warto pamiętać również o materiale, z jakiego wykonano profil i wsporniki. W ostatnim czasie szczególnie popularna stała się stal nierdzewna pokryta warstwą chromu. Tego typu karnisze można łatwo utrzymać w czystości, a dodatkowo są one odporne na negatywne działanie czynników środowiskowych, do których należą głównie gwałtowne zmiany temperatury.