jak-sie-uczyc-matematyki-2Matematyka spędza sen z powiek niejednemu uczniowi i jest przyczyną wielu trudności na egzaminach. Jednakże należy pamiętać, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczy trochę zapału do nauki i systematyczność, a efekty będą widoczne podczas sprawdzianów i testów końcowych. Jak się zabrać za naukę matematyki, żeby było to efektywne?

Motywacja. Bez niej bardzo ciężko rozpocząć naukę czegokolwiek. Zmotywować nas powinien fakt, że matematyka, wbrew pozorom, jest bardzo przydatna w codziennym życiu. Liczby, działania matematyczne spotykamy na każdym kroku, np. lokaty w banku, rachunki. Sporym celem jest sprostanie codziennym wyzwaniom i dążenie do bycia jak najlepszym w pokonywaniu ich.

Podstawy. Bez nich „ani rusz”. Mając braki w wiedzy nie możemy realizować zadań opartych na podstawowych działaniach. Dlatego ważne jest natychmiastowe nadrabianie materiału, sprawiającego nam trudność. Umożliwi nam to poszerzanie horyzontów w zakresie matematyki.

Schematy. To właśnie na nich opiera się matematyka. Rozwiązywanie zadań często jest tendencyjne, więc wystarczy je wyćwiczyć. Powinniśmy zaczynać od łatwiejszych przykładów, analizując je krok po kroku, włącznie z rozwiązaniem, oczywiście znając na pamięć wzory matematyczne. Po zrozumieniu ich możemy przejść do zadań trudniejszych.

Systematyczność. Ważne jest, aby materiał przedstawiony na lekcji przećwiczyć samemu w domu. Należy to zrobić nawet, jeśli wydaje się  on nam łatwy. Codzienne robienie kilku zadań wyrabia w nas dobry nawyk, jakim jest systematyczność. Zaowocuje nam to lepszym przyswojeniem materiału i szybkim wyłapaniem luk w wiedzy.

Algorytm. Najpierw teoria, później zadania, zadania, zadania, jak najwięcej zadań. Po przyswojeniu niezbędnych regułek i wzorów powinniśmy jak najwięcej ćwiczyć ich praktyczne zastosowanie.

Podążając według wymienionych punktów stwarzamy sobie możliwość zrozumienia jednego z najtrudniejszych przedmiotów, jakim jest matematyka. Systematyczna nauka teorii, połączona z rozwiązywaniem zadań, według podanych schematów zaowocuje sukcesem.