Yamaha CBR12

Każdy koncert i każda impreza opierająca się na muzyce jest intensywnym wydarzeniem, do którego trzeba się dobrze przygotować. Nie ważne czy mówimy o koncercie w wielkiej sali, czy o dyskotece na kilkadziesiąt osób – muzyka zawsze musi być na najwyższym poziomie. Nie chodzi oczywiście o gatunki, lecz o to, aby muzyka brzmiała wyraźnie i wystarczająco doniośle, a aby zapewnić taki efekt nie wystarczy włączyć przycisku „play” ani też zagrać na instrumentach, które zostały podłączone w jakikolwiek sposób.

Każdy koncert i każda impreza opierająca się na muzyce jest intensywnym wydarzeniem, do którego trzeba się dobrze przygotować. Nie ważne czy mówimy o koncercie w wielkiej sali, czy o dyskotece na kilkadziesiąt osób – muzyka zawsze musi być na najwyższym poziomie. Nie chodzi oczywiście o gatunki, lecz o to, aby muzyka brzmiała wyraźnie i wystarczająco doniośle, a aby zapewnić taki efekt nie wystarczy włączyć przycisku „play” ani też zagrać na instrumentach, które zostały podłączone w jakikolwiek sposób. Bardzo ważna jest akustyka pomieszczenia, a ze względu na to, że każde wnętrze ma inne właściwości akustyczne, trzeba dobrać do niego odpowiedni sprzęt nagłośnieniowy i ustawić go w taki sposób, aby każda osoba dokładnie usłyszała każdy dźwięk. Jeśli chodzi o kwestię tego jaki sprzęt będzie odpowiedni dodanego miejsca, najczęściej zwracamy uwagę na moc, jaką posiadają kolumny głośnikowe. Logicznym jest, że im większa sala, tym większa powinna być moc, aby muzyka była wystarczająco głośna, ale poza mocą ważna jest także sama jakość nagłośnionego dźwięku, bowiem wystarczająco głośna muzyka o słabej jakości nie zadowoli bardziej wymagających osób.

Jeżeli musimy nagłośnić średnią lub większą salę, wówczas dobrym wyborem będzie kolumna Yamaha CBR12. Posiada ona stosunkowo niewielkie rozmiary w porównaniu do modeli o podobnej mocy, ale nie dajmy się zwieźć pozorom, bowiem 350W wystarczy, aby z kolumny wydobył się bardzo głośny i wyraźny dźwięk. Sama moc to jednak nie wszystko, bowiem producent zadbał o to, aby specjalnie zaprojektowane głośniki przenosiły dźwięk w taki sposób, aby był on wyraźny, naturalny i głęboki, niezależnie od tego czy wydobywa się z nich delikatny dźwięk, czy przesterowane brzmienia gitar. Oczywiście należy pamiętać o tym, że w przypadku wielkich hal koncertowych jedna kolumna nie wystarczy. Jeśli jednak potrzebujemy nagłośnienia podczas kameralnego koncertu w małej Sali, wówczas jedna kolumna w pełni sobie poradzi i nie musi być przy tym tak głośna. Dobrym wyborem do takich warunków będzie Stagg REVOLT12U, czyli kolumna, która jest ceniona przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność i mobilność. Jest to bowiem sprzęt przenośny, który może być zasilany również za pomocą baterii, z możliwością ponownego ładowania. Oznacza to, ze sprzęt doskonale sprawdzi się także podczas występów w plenerze. Oczywiście kolumny można używać także w zamkniętych salach. Brzmienie które uzyskamy jest czyste i naturalne, a dodatkowo można je wzbogacić za pomocą wbudowanego pogłosu. Kolumna bardzo dobrze współpracuje z rożnymi mikrofonami, a poza tym w zestawie otrzymujemy dwa dobrej jakości mikrofony bezprzewodowe. Jeśli jednak zależy nam na tym aby połączyć kolumnę z innym mikrofonem, nic nie stoi nam na przeszkodzie. Należy bowiem wiedzieć, że nawet najlepszej klasy głośniki nie zdadzą się na nic, jeśli dźwięk zostanie wcześniej zebrany przez słaby mikrofon. Jeżeli nagłaśniamy koncerty na żywo, wokalista powinien mieć do dyspozycji taki mikrofon, który pozwoli na to by dźwięk był naturalny i nie ulegał sprzężeniom. Takim mikrofonem jest Rode M2, który został stworzony właśnie z myślą o występach scenicznych. Używając go, nie uświadczymy żadnych sprzężeń, szumów czy pisków, nawet jeśli stoimy blisko kolumny. Mikrofon doskonale nadaje się do dynamicznych występów, bowiem jakość dźwięku nie spada nawet gdy wokalista biega i skacze na scenie.

Dobrze wyposażona sala koncertowa, poza kolumnami i mikrofonami powinna mieć także dodatkowy sprzęt, zależny od wymagań osób zajmujących się nagłośnieniem. Ważne są miksery, wzmacniacze i okablowanie, które ten sprzęt ze sobą łączy. W wielu klubach używa się specjalnych mat akustycznych, które przyczepione są do ścian. Jeśli jednak myślimy o podstawach, to na pierwszym miejscu powinny znaleźć się kolumny nagłośnieniowe i mikrofony. Zwracajmy uwagę na moc jaką oferuje sprzęt, a także na jakość wykonania, aby głośność szła w parze z naturalnym, głębokim dźwiękiem.

Sklep muzyczny Muzyczny.pl