Trendy w fotografii ślubnej zmieniają się jak w kalejdoskopie. To, co podbija branżę fotograficzną w danym roku, w kolejnym często staje się passé. Jakie zdjęcia ślubne są obecnie w modzie? Oto kilka najnowszych tendencji, którymi warto się inspirować podczas plenerowej sesji ślubnej.

Zdjęcia ślubne materializują wspomnienia, utrwalają najważniejsze chwile, przywołują emocje. Nic dziwnego, że narzeczeni przywiązują dużą wagę do wyboru profesjonalnego fotografa ślubnego. W obiektywie doświadczonej i kreatywnej osoby uwidaczniają się bowiem uczucia, a wykonane przez nią zdjęcia układają w historię miłości.

Profesjonalizm

Zapotrzebowanie na profesjonalizm podczas sesji ślubnej wyraźnie rośnie w dobie wszechobecnego występowania w mediach społecznościowych amatorskich zdjęć wykonywanych smartfonem czy tradycyjnym aparatem. Para młoda, która chce się wyróżnić, stara się zadbać o to, aby szczególny moment zawarcia przez nią związku małżeńskiego, został utrwalony w wyjątkowy sposób. Przykładem tego są sesje ślubne inspirowane rozkładówkami światowych magazynów mody i utrzymane w stylu haute couture.

Grunt to naturalność

Kolejnym, bardzo wyraźnym zwiastunem zmian w fotografii ślubnej jest odejście od sztuczności na rzecz naturalności, która przejawia się przede wszystkim w kolorystyce zdjęć i ustawieniu ich bohaterów. W miejscu czarno-białych fotografii, pojawiają się zdjęcia w naturalnych, realnych kolorach, w miejscu wymuszonych póz – ujęcia swobodnych ruchów. Podczas sesji ślubnej nowożeńcy nie wchodzą w rolę aktorów, ale ukazują swój rzeczywisty charakter. Taki zabieg pozwala im uwydatnić prawdziwe emocje i ukazać relację, jaka ich łączy. Oddanie na zdjęciu autentyzmu jest dużym wyzwaniem dla fotografa ślubnego. Osiągnięcie tego efektu wymaga bowiem od niego nie tylko dobrej techniki, ale i psychologicznego podejścia. Jeśli obecność jego i obiektywu aparatu będzie krępowała parę młodą, trudno spodziewać się naturalności. Fotograf ślubny musi zatem zdobyć zaufanie swoich bohaterów, nawiązać z nimi dobry kontakt i stworzyć swobodną atmosferę, która znajdzie swoje odzwierciedlenie na zdjęciach ślubnych.

W otoczeniu przyrody

Na naturalny, pozbawiony kiczu charakter fotografii wpływa także wybór odpowiedniego tła. Pod tym względem znacznie lepiej sprawdza się przyrodnicza sceneria niż miejska zabudowa. Serce par młodych podbija w ostatnim czasie oranżeria. To pełne romantycznego klimatu i kojarzone z miłosnymi schadzkami miejsce ośmiela nowożeńców do uzewnętrznienia swoich uczuć, a wykonane w nim zdjęcia ślubne tylko podkreślą naturalne piękno młodej pary. Podobny efekt równie dobrze da się jednak osiągnąć na tle nasyconego zielenią lasu, w otoczeniu malowniczego parku, na łące lub nad brzegiem morza. Pomysłów nie brakuje, a ich przykładowe realizacje można zobaczyć m.in. w portfolio poznańskiego RZ-Studio.

Ozdobniki odchodzą do lamusa

Prostota i minimalizm to kolejne, obok naturalności, hasła, które są zgodne z najnowszymi trendami w branży fotograficznej. Nadmierne dekoracje i gadżety odchodzą do lamusa. Nie oznacza to jednak, że należy z nich całkowicie rezygnować – raczej stosować z umiarem. Skromny bukiet kwiatów, parasolka, obrączka w dłoni czy trzymane w ręce kolorowe balony z pewnością dodadzą zdjęciom uroku. Zdecydowanie niemile widziane są jednak ozdobniki i sztuczne efekty fotograficzne. Zadaniem fotografa ślubnego jest zadbanie o prostotę ujęć i jedynie subtelną obróbkę zdjęć.

W towarzystwie ukochanego zwierzaka

Kiczowate, pozbawione wartości atrybuty znikają z fotografii ślubnych i można się spodziewać, że długo nie wrócą do łask. Coraz częściej pojawiają się za to na nich bohaterowie, dla których dotąd nie było miejsca na zdjęciach. Mowa o zwierzętach domowych. Dzięki nim fotografia ślubna zyskuje naturalność i budzi pozytywne emocje. Obecność na sesji ukochanego pupila odstresowuje nowożeńców i sprawia, że zapominają oni o obiektywie aparatu, skupiając się na swoim czworonogu. Trzeba przyznać, że to obecnie trend rewolucyjny, który ma szansę zyskiwać na popularności. Dla pary młodej sesja zdjęciowa jest bowiem dobrą okazją, aby docenić swojego pupila jako równoprawnego członka rodziny.

Sesja ślubna może mieć przeróżny charakter: zabawny, poważny, romantyczny. Wszystko zależy od temperamentu nowożeńców i ustalonej wspólnie z fotografem ślubnym konwencji. Najważniejsze, aby w rezultacie powstały profesjonalne i pozbawione sztuczności zdjęcia. Sekret współczesnej fotografii ślubnej tkwi bowiem w minimalizmie i autentyczności.