Ostatnia Wieczerza fresk którego autorem jest jeden z największych geniuszy w historii Leonardo da Vinci. W roku 1494 książę Mediolanu Ludwik Sforza zlecił namalowanie fresku w kościele Santa Maria delle Grazie, który miał przedstawić ostatnią wieczerzę. Leonardo da Vinci przedstawił w swoim dziele moment gdy Jezus wypowiada słowa „Zaprawdę powiadam wam jeden z wam mnie zdradzi” oraz zdziwienie apostołów. Stworzenie fresku zajęło da Vinci trzy lata, jednak przez prawie dwa lata szukał on odpowiednich twarzy do obrazu, natchnienia poszukiwał na ulicach Mediolanu. Leonardo da Vinci podzielił uczestników ostatniej wieczerzy na cztery grup po trzy osoby, Jezus natomiast jako mistrz znajduje się po środku. Postać Judasza czyli zdrajcy różni się od pozostałych apostołów, jest znacznie brzydsza oraz skryta. Zarówno po prawej jak i lewej stronie Jezusa siedzi po sześciu apostołów.

„I gdy siedzieli i jedli, rzekł Jezus: zaprawdę powiadam wam, że jeden z was, który je ze mną, wyda mnie.

Poczęli się smucić i mówić jeden za drugim:

Chyba nie ja?

(Marek,14.18-19)

Leonardo da Vinci bardzo dokładnie odtworzył w dziele tamtą scenę mając do dyspozycji tylko kilka wersów opisujących tamto wydarzenie. Od namalowania fresku minęło ponad 500 lat jednak nadal jest on jednym z najbardziej zagadkowych malowideł na świecie, nie ma się czemu dziwić da Vinci znany był bowiem z tajemniczości, uwielbiał ukrywać różne elementy w swoich dziełach. Wokół malowidła Ostatnia Wieczerza krąży wiele teorii jedne mówią o tym że da Vinci w nim samego siebie tzn. namalował swoją twarz wśród apostołów, również brak kielicha na stole jest bardzo zagadkowym elementem. Według książki napisanej przez Dana Browna pt. „Kod Leonardo da Vinci”  kielich tworzył Jezus oraz Maria Magdalena, czyli św. Graal jednak duchowni oraz Watykan zaprzecza temu. Obraz jest dynamiczny oraz barwny, apostołowie są ubrani w różnokolorowe barwy od bieli po czerwień. Jedną z najbardziej zagadkowych postaci w obrazie jest osoba siedząca po lewej stronie Jezusa która jest pochylona w odwrotną stronę od zbawcy, wiele teorie mówi że jest to Maria Magdalena jednak nie była ona apostołem, według wspomnianej pozycji książkowej, to ona zasiadała przy Jezusie ponieważ była jego żoną, kościół nie zgadza się z tym i zaprzecza nazywając Dana Browna „grzesznikiem” oraz „świętokradcą”.

 

plaskorzezba-ostatnia-wieczerza-

 

Leonardo da Vinci był wspaniałym malarzem jak również geniuszem naukowym, postacią której nie da się wymazać z kart historii. W swoich dziełach uwielbiał dodawać różne zagadki, haczyki i niejasne aspekty co spowodowało, że wiele z nich przez setki lat nadal nie zostały odkryte. Leonardo był perfekcjonistą zaś jego prace nacechowane były starannością i najwyższą precyzją czego nie zabrakło również w omawianym obrazie. Postać Judasza czyli zdrajcy także została doskonale odwzorowana: trzyma on w ręce sakiewkę z pamiętną sumą trzydziestu srebrników, za które zdradził Jezusa.

Leonardo da Vinci nie miał łatwo gdy malował fresk, używał mało znanych w tamtym okresie farb olejnych, zaś mury na których powstawała Ostatnia Wieczerza były wilgotne, po nie długim czasie dzieło mistrza zaczęło
niszczeć. Za pewne mnóstwo osób chciało by zadać Leonardo da Vinci wiele pytań odnośnie fresku Ostatnia Wieczerza, od setek lat naukowcy, duchowni, zwykli
ludzie szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, badają centymetr po centymetrze fresk w poszukiwaniu ukrytych znaków, wskazówek i innych tajemnic jakie
być może ukrył w fresku da Vinci. Pewne osoby które zajmują się badaniem życia oraz dzieł Leonarda da Vinci twierdzą że dodawał on swoją osobą lub nie które części swojego ciała, według teorii nie chciał on aby zapomniano o nim lub w przyszłości nikt nie przywłaszczył sobie jego arcydzieł.

ostatnia_wieczerza

W obrazie Mona Liza podobno delikatny uśmiech jaki dodał kobiecie Leonardo da Vinci był taki sam jak jego, nie którzy twierdzą również że w fresku Ostatnia Wieczerza Leonardo ustanowił siebie jednym z apostołów chociaż nigdy nikt nie ośmielił się powiedzieć którym. Geniusz który pisał własną historie za swojego życia był zdecydowanie tajemniczą postacią, o której nie będzie tak łatwo zapomnieć. Na trwałe zapisał się w historii malarstwa zaś jego dzieła po dziś dzień pozostają wielką zagadką.