a4296569257_58f37145d9Pięknie wyglądające podwórko, lub ogród, to oczko w głowach wielu osób posiadających domy wolno stojące. Dobry gospodarz dba nie wnętrze swojej posesji, lecz również o jej elementy zewnętrzne. W końcu tylko razem, potrafią tworzyć spójną całość. Jak osiągnąć efekt gustownej elegancji, zamiast jej całkowite przeciwieństwo?

Wybór modeli lamp jest bardzo duży, ich ceny również znacznie od siebie odbiegają.W podkreśleniu walorów estetycznych, terenów wokół domu, pomoże oświetlenie ogrodowe. Odpowiednio dobrane, zwróci uwagę na najważniejsze jego elementy, nadając im dodatkowej głębi i wyjątkowy nastrój. Oświetlenie może również posłużyć za drogowskaz, wskazywać ścieżki spacerowe, pomóc gościom nie zgubić drogi. Taką funkcjonalność oferują np. lampy Spotline.

Jedną z podstawowych rzeczy na którą trzeba zwrócić uwagę wybierając lampy, jest ich styl. Jako, że lampy powinny tworzyć spójną całość z resztą otoczenia, nie powinny być utrzymane w bardzo krzykliwych tonacjach kolorystycznych. Powinny komponować się z resztą, a nie przesadnie wyróżniać. Co więcej, wybierając większą ich liczbę, również należy pamiętać o pewnej spójności. Tym razem między samymi lampami. Te klasyczne nie będą pasować do takich, które wyróżnia nowoczesny design. Tak samo nie należy mieszać lamp nowoczesnych z tymi, które czerpią swój wygląd z historii. Za przykład mogą posłużyć niektóre modele lamp Ideal Lux z serii Cima.

Wiele osób posiadających ogrody, posiada również patio, lub domy z oknami do samej ziemie. Każde z tych rozwiązań pozwala na bezpośredni dostęp do przestrzeni zielonych. Warto zadbać o odpowiednie ich podświetlenie np. przy użyciu lamp wpuszczonych w grunt. Takie rozwiązania oferuje wiele producentów, m.in. firma Artemide.

W skład oświetlenia ogrodowego wchodzą także kinkiety ogrodowe. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia podczas grilla, imprez w ogrodzie, czy np. gdy goście mają zadzwonić do domofonu. Z tematem oświetlenia ogrodowego wiąże się jeszcze jedna sprawa. Jego działanie będzie odczuwalne nie tylko dla nas i naszych gości, lecz również dla sąsiadów. Warto o tym pamiętać. Natężenie oświetlenia oraz jego rozmieszczenie powinno być takie, by nie przeszkadzało osobom postronnym.