Rozważając kwestię zakupu kominka lub pieca nie da się jednoznacznie określić które będzie lepsze w naszym przypadku. Obydwie opcje mają swoje zdecydowane plusy i zalety. Przeglądając ten artykuł z pewnością zastanawiasz się nad wyborem tego właściwego. Jak najbardziej trafiłeś w odpowiednie miejsce – postaramy przedstawić Ci wszystkie za i przeciw obydwu opcji, dzięki czemu skutecznie podejmiesz właściwą decyzję kupna. Nie zwlekaj i koniecznie przejdź do dalszej części tego artykułu!

Możliwości technologiczne

Rozważając pomiędzy piecem a kominkiem na pierwszym miejscu powinniśmy rozważyć możliwości technologiczne. Może okazać się bowiem, że już na starcie odrzucimy jedną opcję ze względu na możliwości technologiczne właśnie. Piece typu koza są zdecydowanie lżejsze od kominków, zatem ich montaż jest możliwy praktycznie wszędzie. Kominki nowoczesne (w województwie śląskim) potrafią ważyć nawet kilkaset kilogramów. Z tego względu ich montaż nie jest możliwy wszędzie. Jeżeli nie masz co do tego pewności – warto będzie to skonsultować z odpowiednim specjalistą.

Możliwości grzewcze

Na drugim miejscu warto wspomnieć o możliwościach grzewczych obydwu opcji. Piec typu koza powinniśmy traktować raczej jako ogrzewanie punktowe. Co to znaczy? Oznacza to tyle, że piec typu koza nie sprawdzi się do ogrzewania wielu pomieszczeń, lub nawet jednego większego. Traktujemy te rozwiązanie raczej jako skuteczna opcja dogrzania niewielkiego pomieszczenia.

W przypadku kominków zamkniętych możliwości grzewcze są zdecydowanie bardziej rozbudowane. Mamy tutaj możliwość domontowania systemów grzewczych takich jak DGP czy płaszcz wodny. Pozwolą one na skuteczne rozprowadzenie ciepła z kominka po całym mieszkaniu. Warto tutaj jednak pamiętać, że całkowite zastąpienie głównego systemu grzewczego kominkiem jest niezgodne z prawem. Dlatego do wszystkiego należy podejść z umiar i przede wszystkim – konsultować ze sprawdzonymi fachowcami!

Kwestie estetyczne

Innym aspektem wartym przemyślenia są kwestie estetyczne. Kominek i piec znacznie różnią się od siebie, zatem sam wybór może być zależy od naszej aktualnej aranżacji. Kominek można świetnie wkomponować do różnych rodzajów aranżacji – zaczynając od tych bardziej klasycznych – kończąc na nowoczesnych i nowatorskich.

Jeżeli dopiero planujemy aranżację to tutaj również kominek zamknięty będzie lepszym rozwiązaniem, gdyż jego wkomponowanie okaże się bardzo korzystne dla ogólnego wrażenia estetycznego. Piec można natomiast wstawić praktycznie wszędzie – do gotowej już aranżacji. To na co się zdecydujesz zależy już tylko od Ciebie!

Koszty

Jeżeli chodzi o kwestie finansowe to logicznie rzecz biorąc piec wypada znacznie korzystniej. Już sama konstrukcja jest znacznie tańsza od kominka z wkładem. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ewentualne remonty związane z montażem kominka – różnica cenowa jeszcze bardziej się zwiększa. Jeżeli dysponujesz zatem ograniczonym budżetem to piec typu koza będzie dla Ciebie znacznie lepszym rozwiązaniem.