Jeszcze kilkanaście lat temu o pięknie fotografii mówiło się w momencie, gdy w dłoni znajdowała się papierowa odbitka. O artyzmie fotografii decydowało nie tylko umiejętne korzystanie z aparatu, ale również sposób wywoływania negatywu oraz tworzenia odbitek. Dziś zamiast jednego pięknego zdjęcia na kliszy tworzymy setki fotografii na nośnikach cyfrowych. Jednak czy zdjęcie na ekranie lub monitorze nadal ma ten sam urok co odbitka umieszczona w albumie lub ramce? Czy możliwe jest stworzenie pięknego obrazu z fotografii cyfrowej?

Piękno odbite na papierze

Kiedy w świecie fotografów królowały aparaty analogowe, gdzie zdjęcia powstawały na skutek naświetlania kliszy, wówczas o artyzmie każdej fotografii decydowało wiele różnych czynników. Bardzo ważne było nie tylko to jakiej kliszy czy aparatu używał fotograf, ale również jak długo klisza była naświetlana, jak ją wywoływano, jakie preparaty były wykorzystywane do wywoływania itd. Każdy z tych czynników miał wpływ na jakość zdjęcia, jego wyrazistość czy kolorystykę. Każda odbitka, która powstawała była jedyną w swoim rodzaju, a przez to bardzo cenną.

Cyfrowa fotografie

Dziś nikt nie musi oszczędzać kliszy fotograficznej ani chemikaliów do wywoływania zdjęć. Nie ma już konieczności wystawania w kolejce po kolejne arkusze papieru fotograficznego. Dziś nie robi się pojedynczych zdjęć, ale pstryka setki fotek, z których często trudno jest wybrać te najlepsze. Niestety wraz ze zwiększającą się ilością fotografii i łatwością ich wykonania tracą one na swojej wartości.  Bardzo trudno wyłonić artyzm w zdjęciach, ponieważ często o jakości zdjęcia nie decyduje fotograf a jego aparat. Fotografie straciły również swoją wartość sentymentalną, ponieważ są tak często wykonywane. Często podczas uroczystości rodzinnych zamiast albumu zawierającego kilka pięknych zdjęć otrzymujemy płytę z 1000 ujęć, które oglądamy może raz w życiu, bo komu chciałoby się je przeglądać?

Piękne fotografie na papierze

Zasypani cyfrowymi zdjęciami często zupełnie nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego warto  od czasu do czasu najpiękniejsze z nich uwiecznić w formie papierowej. Można do tego celu wybrać najprostszą drukarkę domową, ale znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z usług drukarni cyfrowej, która ma w ofercie druk niskonakładowy. Można również odwiedzić studio wydruków fotograficznych, które poza drukowaniem zdjęć na papierze dodatkowo przygotuje je do wyeksponowania np. przez naklejenie fotografii na specjalnym podkładzie PCV czy umieszczeniu w wybranej ramce.

Choć uwielbiamy robić zdjęcia i mamy do tego coraz lepszy sprzęt to oglądanie fotografii na ekranie męczy nas i bardzo często zdarza się, że setek wykonanych przez nas zdjęć nikt nigdy nie widział i pewnie nie zobaczy. Zupełnie inaczej jest w przypadku fotografii wydrukowanych i umieszczonych w pięknych ramkach. Te podziwiają wszyscy. Niezależnie od tego czy jest to fotografia rodzinna wisząca na ścianie w mieszkaniu czy artystyczna w galerii sztuki.