Lubisz być samodzielny? Lubisz przerabiać stare rzeczy na nowe? Robić coś z niczego? Marzy Ci się własny warsztat, w którym będziesz mógł oddawać się swojej pasji? Oto kilka wskazówek jak samodzielnie zrobić meble i odświeżyć wnętrza domu.

Narzędzia potrzebne na początek

Naprawdę niewiele potrzebujesz na start, by móc rozpocząć produkcję własnych mebli, a większość narzędzi pewnie i tak masz już w garażu. Upewnij się, że posiadasz porządną miarkę, wiertarkę, wkrętarkę i młotek. Przyda Ci się piła (koniecznie zapoznaj się z tym artykułem: ręczne piły do drewna i metalu – przegląd), a w późniejszym czasie możesz zastanowić się nad wyrzynarką, strugiem i narzędziami do frezowania. Obok narzędzi z pewnością przydadzą Ci się akcesoria meblowe, których nie zrobisz sam. Będą to nóżki czy kółka do mebli, zawiasy, obrzeża, uchwyty meblowe, elementy montażowe i zaślepki. Do celów pielęgnacyjnych zaś nabędziesz impregnaty, oleje, lakiery, czy farbę, ale też papier ścierny, nożyk i kleje.

Skąd brać materiały na meble

Część z nich – tak samo jak narzędzia – z pewnością masz już w domu. Przejrzyj strych i garaż w poszukiwaniu nieużywanych od lat mebli i przerób je na coś, co możesz z powrotem wstawić do salonu, sypialni czy ogrodu. Jeśli masz w garażu stare drzwi czy okiennice może uda Ci się przerobić je na gustowny stół, biurko dla dzieci albo obszerną ławę ogrodową? Stare regały, szafki czy komody możesz odmalować na ciekawy kolor i w niedługim czasie mieć zupełnie nowy, świeży mebel. Jeśli masz zapas pustaków czy drewnianych palet wykorzystaj je do stworzenia ramy łóżka. Drewniane palety przeżywają obecnie swoisty renesans. Znajdziesz je w sypialniach, salonach, kuchniach, łazienkach i na tarasach. Mogą służyć za szafki, stoły, krzesła, huśtawki ogrodowe i całe komplety wypoczynkowe. Jeśli jednak w Twoim garażu nie ma zbędnych mebli z łatwością odkupisz je na licznych aukcjach internetowych, w tartaku znajdziesz też mnóstwo drzewa, z którego stworzysz z pewnością nie jedno arcydzieło. Odwiedź też komisy i antykwariaty.

Meble ze sklejki

Innym materiałem na stworzenie własnych mebli będzie sklejka. Jest drewnopochodna i bardzo plastyczna. Można ją dowolnie modelować, zyskując nietypowe kształty. Świetnie sprawdzi się w kuchni, salonie czy pokoju dziecięcym. Jako budulca użyj gotowych już płyt sklejkowych. Przydadzą Ci się też gwoździe, klej do drewna, młotek, ołówek, poziomica, śluby i wiertarka. Z łatwością skonstruujesz szafkę do salonu, stolik kawowy, a nawet domek dla lalek.

Jak zrobić stolik do kawy ze sklejki

Potrzebujesz płyty na blat, którą wycinasz w odpowiedni kształt i który wykańczasz listwą ozdobną. Na klej i wkręty do drewna przymocuj nóżki meblowe (świetnie sprawdzą się drewniane). Do nóżek przymocuj zaślepki, które zabezpieczą Twoją podłogę przed zarysowaniem. Całość pokryj lakierem wodnym. Pamiętaj, że sklejkę możesz też malować. Użyj bejcy do drewna, a jeśli zależy Ci na oryginalnym kolorze pokryj swój mebel lakierek akrylowym.