W naszym kraju bez wątpienia najsłynniejszym cudownym obrazem Matki Bożej jest obraz znajdujący się na Jasnej Górze. Warto jednak zauważyć, że obrazy słynące cudami mamy często szansę znaleźć bliżej, niż nam się wydaje.

image007Przykładem może być chociażby Brzozów. Możemy znaleźć tutaj bowiem obraz Matki Bożej Ognistej. Określenie to nie jest przypadkowe, jest bowiem związane z historią tego obrazu. W siedemnastym wieku, podczas najazdu wojsk Jerzego II Rakoczego, brzozowski kościół doszczętnie spłonął. Okazało się jednak, iż miało tutaj miejsce niezwykłe wydarzenie. Ze zgliszcz kościoła wydobyto bowiem nietknięty przez ogień obraz Matki Bożej. Od tego momentu Brzozów stał się miejscem niezwykłego kultu Maryi. Na obrazie tym możemy dostrzec Matkę Bożą, śpiące Dzieciątko Jezus oraz małego Jana Chrzciciela. Niestety nieznany jest ani autor, ani rok powstania tego dzieła. Kult Matki Bożej w cudownym obrazie nie pozostał niezauważony przez władze kościelne. W połowie dziewiętnastego wieku Brzozów stał się świadkiem uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Ognistej.

Obraz ten jest obecnie jednym z największych skarbów znajdującej się w tym mieście zabytkowej kolegiaty, wybudowanej na zgliszczach spalonego wcześniej kościoła.