Chociaż powszechnie mówi się dużo na temat systemów audiowizualnych, często wiele osób ma trudności z określeniem tego, czego dokładnie dotyczy to pojęcie. Aby nieco przybliżyć to zagadnienie, przygotowaliśmy, krótki artykuł o charakterze poradnikowych, w którym wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.

Instalacje audiowizualne: czym są?

Systemy multimedialne (inaczej audiowizualne) dotyczą wielu zagadnień, które skupiają się wokół urządzeń umożliwiających przekazywanie i reprodukowanie obrazów oraz dzięków. Zatem firmy, które zajmują się instalacją tego typu rozwiązań, mają za zadanie między innymi:

  • dobór odpowiednich urządzeń,
  • montaż sprzętów,
  • oraz konfiguracje rozwiązań audiowizualnych.

Coraz częściej instalacje audio-video montowane są nie tylko w dużych salach, ale także mniejszych biurach. W tym celu stosuje się systemy centralnego sterowania, czyli np. wyświetlacze dotykowe, które ułatwiają codzienne korzystanie z danych urządzeń.

Systemy audiowizualne i ich zastosowanie

Wbrew pozorom praktycznie każdego dnia mamy do czynienia z urządzeniami audiowizualnymi. Jednak ich zastosowanie możemy podzielić na dwa obszary: audio, czyli nagłośnienie oraz wideo, a więc obraz.

Audio – nagłośnienie 

Tego typu rozwiązania stosuje się bardzo często w salach konferencyjnych, czy też szkoleniowych oraz wykładowych. Dzięki temu, gdy w danym pomieszczeniu przebywa kilka osób, prowadzący może w swobodny sposób przekazywać im niezbędne informacje. Wszelkie nagłośnienia są rozwiązaniem, które możemy spotkać także w różnych instytucjach, gdy np. do danego stanowiska wywoływane są kolejne numerki.

Wideo – obraz 

Przekaz wideo bardzo często wspierany jest przez nagłośnienie, zatem rozwiązania te stanowią swoistą hybrydę systemową. Jednak jeżeli chodzi o kwestię zastosowania, to najczęściej wszelkie korzystanie z obrazu, możemy zauważyć np. podczas szkoleń, konferencji, czy różnego rodzaju prelekcji. Pokazanie prezentacji wideo z laptopa na rzutniku, jest możliwe tylko przy pomocy odpowiednich urządzeń audiowizualnych, które coraz więcej firm posiada w swoich oddziałach.

Prawidłowa instalacja i konfiguracja urządzeń do reprodukcji mowy oraz przekazywania obrazu pozwala na kompleksowe przeprowadzenie spotkań, czy też konferencji. Zatem wyposażenie sal w systemy audiowizualne, jest niezwykle ważne także z punktu widzenia biznesowego.

GroupAV – systemy AV.