Tajemnica szybkiego i dokładnego malowania ścian
Niebawem czeka Cię malowanie ścian, którego nie cierpisz? A może nigdy wcześniej tego nie robiłeś? Remontowanie mieszkania bez praktyki może być trudne, chyba że pozna się sprytne sposoby na skrócenie czasu pracy oraz osiąganie świetnych rezultatów już przy pierwszym podejściu. Sprawdź je!
Tradycyjne malowanie ścian – pędzel
Podstawowym narzędziem do malowania ścian jest pędzel. A jednak, pędzel pędzlowi nierówny! Ważne jest to, na jaki model się zdecydujesz. Powinieneś dobrać go do rodzaju farby czy emulsji:
- farby wodorozcieńczalne wymagają zastosowania pędzla z włosia sztucznego, ponieważ naturalne chłonie wodę,
- lakiery wodorozcieńczalne także świetnie współpracują z pędzlami z syntetycznego włosia,
- farby olejne – przeciwnie do wodorozcieńczalnych – preferują pędzle o włosiu naturalnym,
- farby emulsyjne pasują do pędzli naturalnych i rozwarstwiających się na końcu, co zapobiega ściekaniu farby,
- farby akrylowe, z uwagi na obecność wody w składzie, sprawdzają się przy malowaniu pędzlami sztucznymi lub mieszanymi,
- farby rozpuszczalnikowe współpracują z pędzlem o włosiu naturalnym, ale także gąbką,
- lakiery rozpuszczalnikowe lubią włosie naturalne oraz runo krótkie i gęste. Wykazuje się ono odpornością na działanie rozpuszczalników.
Malowanie ścian pędzlem jest wygodne i łatwe, jednak czasochłonne. Ma wiele alternatyw, chociażby sięgnięcie po wałek malarski. Wyboru odpowiadającej Ci techniki dokonasz dzięki artykułowi: Malowanie ścian – przegląd możliwych technik.
Wygodne malowanie ścian wałkiem
Najpopularniejszą z alternatyw malowania ścian pędzlem jest wykonanie prac za pomocą wałka malarskiego. Pamiętaj jednak, że rozwiązanie to sprawdzi się wyłącznie na równych ścianach. Jeśli powierzchnia jest chropowata lub nieregularna, gładki wałek nie poradzi sobie z dokładnym pokryciem jej farbą czy lakierem. Niemożliwe okaże się także dotarcie do trudniej dostępnych miejsc – zakamarków, załamań, szpar. W takiej sytuacji elementy wykończysz pędzlem.
Do zalet używania wałka należą:
- szybkość przeprowadzania prac,
- równomierne pokrycie powierzchni, jeśli jest gładka,
- wydajność farby, ponieważ wałek nie pochłania nadmiaru,
- wygoda malowania wyższych partii ściany i sufitu po zamontowaniu wałka na kiju,
- brak smug na powierzchni.
Dekoracyjne malowanie ścian
Jeśli planujesz pomalowanie ścian na sposób nowoczesny i dekoracyjny, zamiast tradycyjnego pędzla czy wygodnego wałka możesz użyć mniej popularnych narzędzi, dzięki którym uzyskasz różnorodne efekty wizualne. Zwróć uwagę na:
- wałek dekoracyjny, na którym widnieje gotowy wzór. Podczas malowania nim ściany na powierzchni odbija się szlaczek,
- szczotkę, idealną do tworzenia ścian o prążkowanej fakturze,
- gąbkę, przydatną w przypadku chęci uzyskania efektu smużenia,
- tkaninę, pomocną podczas tworzenia wzorów przecieranych.
Poza dobraniem narzędzia i techniki malowania bardzo ważny jest kolor. To od niego zależy, czy ściana będzie schludna, a wzór widoczny i efektowny. Sprawdź, jak barwy dominujące w pomieszczeniu wpływają na nastrój i rozplanuj, jakiej farby użyć w kuchni, a jakiej w salonie. Pamiętaj, że zieleń i błękit uspokajają, odcienie czerwieni i żółtego zaś pobudzają do działania.
Dobór narzędzia do malowania ścian pozwoli Ci stworzyć aranżację klasyczną i elegancką bądź nowoczesną i ozdobną. Koniecznie sprawdź, czym i w jaki sposób się posługiwać, by uzyskać efekt, na którym Ci zależy. Po poznaniu tajemnicy szybkiego i dokładnego malowania ścian już nigdy nie będziesz się wzdrygał na myśl o remoncie!
Dodaj komentarz