Teatry, do których warto się wybrać będąc w stolicy
Muzea, Łazienki czy samo Krakowskie Przedmieście. Warszawa to miejsce pełne atrakcji. Jednak zwiedzając stolicę warto wybrać się również przynajmniej do jednego z najsłynniejszych warszawskich teatrów. Oto miejsca, w których coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele najbardziej klasycznych dramatów, wspaniałych komedii, jak i porywających musicali.
Teatr Narodowy
Teatr Narodowy jest najstarszym ze wszystkich, obecnie istniejących teatrów w Polsce. W 1765 roku założył go król Stanisław August Poniatowski. To tu w 1968 roku wystawiono „Dziady” Adama Mickiewicza, które stały się jednym z przyczynków wydarzeń marcowych.
W 2003 roku kierownictwo artystyczne objął w nim Jan Englert. Tylko w ciągu jednego roku na deskach Teatru Narodowego odbywa się blisko 500 spektakli i wystawianych jest do dziewięciu premier. W przedstawieniach teatru można zobaczyć m.in. takie znane aktorki jak Danutę Stenkę czy Annę Seniuk. To tu także można podziwiać na żywo talent Jana Frycza, Janusza Gajosa czy Zbigniewa Zamachowskiego.
Studio Buffo
Muzyczny teatr Buffo działa w Warszawie od 1956 roku. To właśnie on był pierwszym prywatnym teatrem stworzonym w stolicy po II wojnie światowej. Przez długi czas był również jedyną tego typu instytucją kulturalną w Warszawie. W 1992 roku kierownictwo nad nim objęli Janusz Stokłosa oraz Janusz Józefowicz. Pierwszą premierą tego duetu był musical „Do grającej szafy grosik rzuć”, w którym wystąpili między innymi: Edyta Górniak, Robert Janowski czy Katarzyna Groniec. Na scenie Studia Buffo można było oglądać takich polskich artystów jak: Hanna Bielicka, Wojciech Pokora, Anna German, Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Gustaw Holoubek czy Wojciech Młynarski.
Teatr Dramatyczny
Historia Teatru Dramatycznego rozpoczyna się w 1949 roku. Początkowo instytucja nosiła nazwę Teatru Domu Wojska Polskiego. Dopiero, gdy został przejęty przez miasto przemianowano go na Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Na jego deskach wystawiano najbardziej znane działa Aleksandra Fredry, Wiliama Szekspira, Witolda Gombrowicza czy Sławomira Mrożka. Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii teatru było wystawienie „Iwony, księżniczki Burgunda”, w którą wcieliła się Barbara Krafftówna. Od stycznia 2013 roku Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy tworzą dwie instytucje: Teatr Dramatyczny m.st. im. Gustawa Holoubka oraz Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.
Teatr Polonia
Teatr Polonia jest stosunkowo młodym teatrem. Postał w 2005 roku i był pierwszym prywatnym teatrem dramatycznym w stolicy. Od samego początku pieczę nad nim trzyma Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Bardzo szybko instytucja stała się jedną z najpopularniejszych scen stolicy. Tylko w ciągu jednego roku na widowni teatru zasiada w sumie niemal ćwierć miliona widzów. Od 2010 roku teatr posiada również drugą scenę, stworzoną w dawnym kinie Ochota. Och-teatrem, bo taką nazwę nosi, kieruje córka Krystyny Jandy, Maria Seweryn.
Teatr Muzyczny Roma
Na deskach Teatru Muzycznego Roma można zobaczyć najbardziej znany, światowy repertuar.
Instytucja pod dyrekcją Wojciecha Kępczyńskiego inscenizuje między innymi działa takich wybitnych artystów jak Andrew Lloyd Webber czy Claude-Michel Schönberg. Przez pewien czas Teatr Muzyczny Roma wpierał wybitny polski reżyser Roman Polański. Jeden z największych hitów instytucji, musical „Upiór w operze” obejrzało już blisko 700 tysięcy widzów. To także tu publiczność mogła również podziwiać „Koty” oraz „Les Misérables”.
Artykuł przygotowany w oparciu o bazę teatrów portalu Teatralny.pl. |
Dodaj komentarz