Przestrzeń wokół domu powinna zostać zaaranżowana w taki sposób, by spełniała wszystkie oczekiwania użytkowników. Najczęściej zależy nam na tym, by była atrakcyjna pod względem wizualnym i stwarzała komfortowe warunki do wypoczynku. Urządzenie takiego miejsca wymaga zastosowania odpowiedniej roślinności oraz elementów małej ogrodowej architektury.

Trudno wyobrazić sobie wypoczynek na świeżym powietrzu bez dostosowanych do oczekiwań użytkowników mebli ogrodowych. Te mogą być wykonane z różnych materiałów i dostępne w przeróżnych formach. Wśród nich znajdziemy meble z polipropylenu, które w ciągu ostatnich lat zdobywają coraz większą popularność. Co warto o nich wiedzieć?

Czym dokładnie jest polipropylen?

Mówiąc o plastikowych meblach, mało kto ma na myśli produkty wysokiej jakości. Okazuje się jednak, że niektóre meble wykonane z tworzywa sztucznego, a wśród nich właśnie te, które powstają z polipropylenu, mogą nas pod tym względem zaskoczyć. Polipropylen to obok polietylenu jedno z najpowszechniej wykorzystywanych w przemyśle tworzyw sztucznych. Oznaczany jest symbolem PP i co bardzo istotne, jest nietoksyczny i całkowicie bezpieczny dla człowieka. Na dowód tego warto wspomnieć, że znalazł zastosowanie w produkcji opakowań produktów spożywczych i sprzętu medycznego. Nas interesuje jednak to, w jaki sposób polipropylen może zostać wykorzystany w ogrodzie. Okazuje się, że powstają z niego nietuzinkowe, bardzo trwałe i eleganckie meble, które stanowią doskonałe uzupełnienie przydomowej przestrzeni.

Plastyczny materiał i efektowny design mebli

Forma mebli wykonanych z polipropylenu może być bardzo zróżnicowana. Polipropylen jest materiałem termoplastycznym, co oznacza, że pod wpływem wysokich temperatur staje się bardzo elastyczny i pozwala się dowolnie formować. Po wystudzeniu odzyskuje swoje początkowe właściwości, w tym także sztywność. Daje to producentom ogrodowych mebli szerokie możliwości w zakresie wytwarzania różnorodnych produktów, które niejednokrotnie cechują się skomplikowanymi i zaskakującymi kształtami. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o takich markach jak Keter, Allibert i Curver. Opatrzone nimi meble to wysokiej jakości produkty, które gwarantują elegancki wygląd i wygodę podczas wypoczynku. Niektóre z nich do złudzenia przypominają meble z rattanowej plecionki. Szeroki asortyment mebli od tych producentów znajdziemy na stronie Bazkar.

Dlaczego warto wybrać meble z PP?

Skąd tak duża popularność mebli polipropylenowych? Warto pamiętać, że meble z tworzywa sztucznego nie są na rynku zupełną nowością. Znamy je już od dawna. Jednak w przeszłości ogrodowe meble z plastiku – zazwyczaj były to krzesła i stół o jednolitym, charakterystycznym kształcie i białym albo zgniłozielonym kolorze – nie wyróżniały się wysoką jakością. Dziś jest zupełnie inaczej. Ogrodowe meble z polipropylenu cechują się trwałością, estetycznym wykonaniem oraz elegancją, którą docenił już niejeden właściciel ogrodu. Stąd wykonane z tego materiału meble z chęcią wykorzystywane są do aranżacji restauracyjnych oraz hotelowych ogródków, a także salonów SPA.

Czym charakteryzują się meble z polipropylenu?

Efektowny wygląd mebli polipropylenowych nie jest jedyną przyczyną ich popularności. Warto zwrócić uwagę, że takie meble, jeśli zostaną odpowiednio uformowane w procesie produkcji, a następnie połączone z miękkimi poduchami, będą stwarzać komfortowe warunki do wypoczynku na tarasie, w ogrodzie i na balkonie. Mogą być wykorzystywane do aranżacji różnych przestrzeni wypoczynkowych, a ewentualną zmianę koncepcji aranżacyjnej z ich udziałem ułatwia fakt, że są wyjątkowo lekkie, a zatem przenoszenie ich nawet na znaczne odległości nie stanowi problemu.

Meble polipropylenowe są też trwałe i odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie ulegają odbarwieniu pod wpływem silnego działania promieni słonecznych czy też zniekształceniu pod wpływem wilgoci. Co więcej, nie są wymagające w pielęgnacji. Do utrzymania ich w czystości i dobrej kondycji wystarczy spłukanie zabrudzeń wodą z ogrodowego węża, a po sezonie zabezpieczenie specjalnym pokrowcem. W ten sposób mogą być przechowywane do kolejnego sezonu w warunkach zewnętrznych.

Czy meble z polipropylenu można zastąpić tymi, które wykonano z drewna, technorattanu albo aluminium? – Oczywiście, że tak. Wszystko jest przecież kwestią gustu, a wystrój ogrodu powinien odzwierciedlać indywidualne potrzeby użytkowników. Nie ulega jednak wątpliwości, że PP jest materiałem godnym uwagi, a wykonane z niego ogrodowe meble mogą pomóc w aranżacji komfortowej i funkcjonalnej przestrzeni.