Często, kiedy zależy nam na jak najszybszym oddaniu naszej pracy przed obroną, zwykle jej oprawę traktujemy nieco „po macoszemu”. Zmęczeni samym pisaniem i poprawianiem naszej pracy magisterskiej, jej wydruk i oprawę zostawiamy zwykle na ostatnią chwilę. A szkoda, bo elegancko oprawiona i profesjonalnie wydrukowana praca jest naszą wizytówką i może nie pozostać bez wpływu na ocenę obrony, a nawet naszą dalszą karierę akademicką, jeżeli taką planujemy.

Najpierw zajmijmy się technicznymi aspektami wydruku. Jedną z istotnych kwestii jest to, czy naszą pracę drukować będziemy dwustronnie czy jednostronnie, choć w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji promotora. Jeżeli nie ma jednoznacznych wymagań w tej materii, możemy rozważyć które rozwiązanie okaże się dla nas korzystniejsze. Druk jednostronny jest bardziej oficjalny i elegancki, gdyż większość dokumentów jest jednostronna. Poza tym nie robimy na odbiorcy wrażenia osoby skąpej, która oszczędza na papierze. Nasza praca zyska również na przejrzystości, gdyż lepiej się ją czyta i łatwiej odnaleźć tam interesujące nas fragmenty. Również jeżeli nasza praca nie wyróżnia się dużą objętością, lepiej zdecydować się na taki wariant.

Często zdarza się jednak tak, że uczelnie mają wytyczne, aby praca była dwustronna ze względu na oszczędność miejsca w archiwum. Druk dwustronny na pewno jest opcją dla osób, którym nie jest obojętna ekologia. W takim wypadku należy jednak pamiętać o gatunku użytego papieru. Dobrze jest wykorzystać grupy papier o odpowiedniej gramaturze. Dzięki takiemu rozwiązaniu linijki czarnego tekstu z poprzedniej strony nie przebijają na drugiej stronie, a praca nawet jeżeli nie jest zbyt obszerna, sprawia wrażenie większej objętościowo. Jeśli zaś praca jest długa (np. ponad 120 stron), drukując dwustronnie sprawimy, że będzie ona lżejsza i poręczniejsza. Przy wydruku dwustronnym należy pamiętać o kwestii ustawienia marginesów lustrzanych w programie edytorskim. Wówczas marginesy powinny być obszerniejsze od wewnętrznej strony, czyli przy zszyciu. Istotną kwestią jest również jakość samego wydruku i w tej materii warto polegać na opinii drukarniakolumb.pl.

Ważną elementem reprezentacyjnym naszej pracy dyplomowej jest okładka. Dzisiaj jest bardzo wiele możliwości, aby uczynić z niej element wyróżniający się w sposób pozytywny spośród innych prac. Obecnie mamy do wyboru całą gamę materiałów. Możemy zastosować np. laminację z wykorzystaniem matowej, błyszczącej i kolorowej folii. Doskonała będzie również okładka imitująca skórę lub klasyczna płócienna. Jeżeli będziemy sobie tego życzyć, na okładce może zostać wytłoczony np. tytuł pracy oraz nasze imię i nazwisko, ale raczej w dobrym tonie jest jak widnieją na niej jedynie słowa: „Praca magisterska” lub „Praca licencjacka” itp.

Bardzo ważnym elementem jest bindowanie. Najtrwalszym i stosunkowo mało jeszcze popularnym sposobem oprawy pracy jest zastosowanie w tym celu grzbietu metalowego. Jest on najbezpieczniejszy dla dokumentu, ponieważ kartki nie są ani szyte, ani klejone, ale zabezpieczone specjalnymi okładkami, które oddzielają je od metalu. Ponadto jego zaletą takiego rozwiązania jest estetyka. Finalny efekt jakim będzie gotowa, oprawiona już praca magisterska dzięki drukarniakolumb.pl, w dużej mierze przyczyni się do odbioru naszej osoby podczas obrony, a także sprawi, że egzemplarz będzie stanowił dla nas miłą pamiątkę.