Odpowiednie oświetlenie w kuchni ma niezwykle istotne znaczenie, zwłaszcza jeśli gotujesz w niej codziennie. Musi być to zatem przestrzeń ergonomiczna i nie można zapominać o elementach, które zwiększają bezpieczeństwo. Jednym z nich jest odpowiednie oświetlenie, którego rodzaj zależny jest od stylizacji, umiejscowienia strefy roboczej, a także własnych preferencji. Już teraz zdradzimy, że jedną z możliwości są oczka led.

Po pierwsze: wybierz oświetlenie podszafkowe led

Pierwszy sposób oświetlenia dotyczy sytuacji, gdy strefa robocza znajduje się tuż pod szafkami wiszącymi. Najlepszym sposobem, by blat był dobrze podświetlony jest umieszczenie oczek led do kuchni pod nimi. Dzięki temu nie będzie efektu cienia, który tworzy się, gdy jedyne źródło światła jest w środku pomieszczenia. Takie oświetlenie musi mieć odpowiednią moc, aby mogło być efektywne. Ważny jest również kąt padania światła. Musi być skoncentrowane i ukierunkowane na blat. To bardzo minimalistyczne rozwiązanie, które doskonale się prezentuje, a przede wszystkim zapewnia swobodną pracę w kuchni wtedy, gdy światło słoneczne już znika za horyzontem.

Po drugie: zdecyduj się na rząd lamp wiszących

Zamiast oświetlenia nad blatem, tuż pod szafkami, można wybrać rząd lamp wiszących, oczywiście dobranych do kompletu. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku zastosowania wyspy kuchennej w kuchni. Jeśli blat roboczy jest wyraźnie oddzielony i nie znajdują się nad nim szafki, można pozwolić sobie na lampy wiszące. Najlepiej sprawdzą się oprawy z otwartymi kloszami, oczywiście skierowanymi w dół. Długie lampy to nie jedyna możliwość, gdyż w takim przypadku mogą sprawdzić się także plafony, umieszczone tuż pod sufitem. W stylistyce industrialnej można postawić na metalowe oprawy, z kolei w skandynawskiej sprawdzą się drewniane.

Po trzecie: wybierz lampę wiszącą i podkreślenie strefy roboczej taśmami ledowych

Kuchnia to pomieszczenie, w którym stosujemy także klasyczne oświetlenie umiejscowione w centralnym punkcie. Lampa wisząca może posiadać abażurowy klosz, równie dobrze można zdecydować się na żyrandol, jednak on powinien znajdować się nad dużym stołem w kuchni i nadaje się do tych, które mają sporą kubaturę. Strefę roboczą, czyli blat, gdzie przygotowuje się posiłki można doświetlić również w inny sposób, a mianowicie decydując się na taśmy ledowe. Są one umieszczone w specjalnych listwach, które można umieścić wokół blatu. Można wybrać klasyczne z białą barwą światła, albo z kolorowymi diodami. Oczywiście druga opcja lepiej sprawdza się w salonie. Jeśli kuchnia ma pełnić swoją funkcję i być miejscem dobrze przystosowanym do przygotowywania posiłków i gotowania, to zdecydowanie lepsze będzie światło o klasycznej, białej, neutralnej barwie. Zbyt jasne może negatywnie wpływać na samopoczucie, zwłaszcza, jeśli w kuchni spędzamy wiele godzin, z kolei żółte wprowadza atmosferę relaksu, ale jednocześnie sprawia, że przygotowane na talerzach dania mają bardziej wyrazistą barwę. Zatem, jeśli prowadzisz bloga kulinarnego i zamieszczasz swoje przepisy, to dzięki takiemu oświetleniu Twoje dania będą się lepiej prezentować.

Po czwarte: kinkiety w kuchennej strefie roboczej

Strefa robocza musi być dobrze doświetlona, wszak to tutaj kroimy warzywa i mięso, czy dekorujemy ciasta albo lepimy pierogi. Do prac precyzyjnych światło powinno być jak najbardziej wyraziste. Strefa robocza w kuchni może być również doświetlona przez kinkiety. Oczywiście istotne znaczenie ma tu dobranie odpowiedniej oprawy, a także żarówek, które będą skierowane na blat i rozpraszały światło pod niewielkim kątem. Można dodać również w tym przypadku taśmy led, dla lepszego efektu. Można wybrać kinkiety na długich ramionach, którymi dodatkowo można sterować. Dzięki temu można lepiej doświetlić wybraną przestrzeń.

Po piąte: sufitowe oświetlenie, czyli podwieszany sufit z oczkami led do kuchni

Naszą ostatnią propozycją do oświetlenia strefy roboczej w kuchni jest sufit podwieszany z oczkami led. W tym przypadku najlepiej, jeśli strefa robocza znajduje się na środku kuchni, a wokół niej są szafki. Jednak w małej kuchni sufit podwieszany może znajdować się na całej powierzchni, wtedy dobrze oświetla strefę roboczą z każdej strony, gdyż blaty zazwyczaj znajdują się z obydwu stron. Oczka led do kuchni można skierować w odpowiednią stronę, dzięki temu idealnie oświetlają wybraną przestrzeń.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj oświetlenia wybierzesz, twoja strefa robocza w kuchni może być doskonale doświetlona. Znajdziesz odpowiednie rozwiązania do każdej aranżacji, zarówno tej klasycznej, jak i nowoczesnej.