Jak wybrać kierunek szkoły średniej? Czy lepiej postawić na to, co nas interesuje, daje perspektywy na pracę czy może wybrać taki, który jest łatwy?
Jak wybrać kierunek szkoły średniej? To pytanie nie jest łatwe, wszak możliwości jest sporo, a każda z nich ma swoje plusy, ale też minusy. Oczywiście nie zdecydujemy za Was, ale postaramy się Wam pomóc. Zatem zapraszamy wszystkich uczniów, ale i ich rodziców do przeczytania naszego krótkiego poradnika.
Czy iść za głosem serca?
W idealnym świecie moglibyśmy zarabiać na tym, co nas interesuje, a ukończenie szkoły, a następnie studiów dałoby dobre perspektywy zawodowe. Ale jak wiecie, nie żyjemy w idealnym świecie, zatem nie ma co wierzyć w mity, że wystarczy tylko skończyć liceum, potem pierwsze lepsze studia i czeka na nas ciepła posadka i zarobek na wysokim poziomie. Dlatego też kierowanie się tylko tym, co lubimy nie zawsze ma sens. Przykładu nie trzeba daleko szukać. Około 15 lat temu bardzo modne były studia na kierunku filozofia, niestety szybko się okazało, że znalezienie pracy w swoim zawodzie było niemal niemożliwe. Dlatego też nie można kierować się tylko tym, co się lubi. Tak na pewno jest w przypadku studiów, ale czy sytuacja tak samo wygląda w przypadku wyboru wymarzonej szkoły średniej? Otóż i tak i nie, bo jeżeli Waszą wymarzoną szkołą jest ta, gdzie poziom jest wysoki, to jak najbardziej kierunek Waszego rozumowania jest słuszny.
A gdyby tak pójść na łatwiznę?
Możemy się łudzić, że we wszystkich szkołach średnich jest taki sam poziom nauczania. Oczywiście, że nie jest i trzeba z tego zdawać sobie sprawę. Wybierając bardziej renomowaną placówkę, musicie przygotować się na więcej pracy, ale możecie liczyć na większe profity, wszak zostaniecie lepiej przygotowani do matury oraz studiów. Inaczej sytuacja wygląda jeżeli pójdziecie na łatwiznę. Otóż owszem nie będziecie mieć wiele zadań domowych, a na lekcjach będziecie siedzieć na luzie, ale czy to sprawdzi się na dłuższą metę? Jasne, że nie, bo polegniecie na maturze, chyba, że zaciśniecie zęby i będziecie się starać oraz dużo uczyć, a Wasi rodzice będą wydawać nie małe pieniądze na korepetycje. Można zatem śmiało stwierdzić: odpowiednia szkoła średnia – wymarzony kierunek studiów jest na wyciągnięcie ręki, ale pod warunkiem, że w Waszej szkole średniej poziom nauczania będzie wysoki.
A czy warto wybrać to, co nas nie interesuje? Czy można potem znaleźć pracę?
Na to pytanie także odpowiedź nie jest łatwa, bo warto chodzić do szkoły, po której ukończeniu można znaleźć pracę. Ale to czy się ją dostanie zależy od tego, co się umie. Pomyślcie, może jakoś skończycie np. szkołę branżową o profilu mechanicznym, ale jeżeli nie będzie potrafili naprawiać samochodów, to absolutnie nie dostaniecie pracy. Podobnie rzecz wygląda ze szkołą średnią. Owszem może dostaniecie się na kierunek matematyczny, ale jeżeli raczej jesteście humanistami, to rozszerzona matematyka będzie Was męczyć i może sprawiać Wam sporo problemów. Ale jednocześnie mówi się też, że nie zawsze można mieć to co się chce, a więc nie zawsze będzie się pracować w zawodzie, który nas interesuje. Pomyślcie jak wielu pedagogów nie jest zatrudnionych w szkołach, lecz pracuje w supermarkecie.
A więc, jak wybrać najlepszą dla siebie szkołę średnią?
Dobry zawód, zainteresowania, dobre perspektywy, wysokie zarobki – czy to wszystko może być połączone? Pewnie tak i w dużej mierze nie! O ile wybór szkoły średniej ma wpływ na Waszą przyszłość, ale jej nie przesądza, tak nieco inaczej będzie wyglądać wybór studiów. Zatem najlepiej wybrać to, co interesuje, pod warunkiem, że poziom nauczania będzie wysoki. Zatem wybierając szkołę średnią nie idźcie na skróty, lecz wybierzcie szkołę, gdzie nauczanie jest na wysokim poziomie. Dzięki temu unikniecie dużego stresu przed maturą, a jeżeli dopiero wtedy podejmiecie decyzję, co chcecie robić to i tak wiele uczelni będzie stało przed Wami otworem.
Wybór szkoły średniej nie jest łatwy. Ale pamiętajcie też, że macie inne perspektywy, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać technikum czy szkołę branżową. Jeżeli przede wszystkim zależy Wam na dobrym zawodzie, to jak najbardziej możecie wybrać szkołę branżową. A jeżeli zmienicie decyzję, to możecie pójść do tej drugiego stopnia, a po jej ukończeniu podejść do matury.
Dodaj komentarz