Fotografia to sztuka, jednak niestety sama umiejętność fotografowania nie wystarczy, aby wykonać niesamowite ujęcia.

Akcesoria fotograficzne to konieczne dodatki, które pomogą w pełni wykorzystać Twoje możliwości. 

Obiektywy różnią się zakresem ogniskowej, który powinien być dostosowany do efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeżeli chcesz wykonać zapierającą dech w piersiach panoramę krajobrazu, nie zrealizujesz tego planu bez odpowiedniego obiektywu szerokokątnego.
To samo dotyczy zdjęć portretowych, zbliżeń i fotografii natury: wykonasz je tylko z użyciem obiektywu z funkcją focus. Spowoduje ona rozmycie tła i wyostrzenie głównego obiektu. Obiektywy do aparatów  to podstawowe akcesoria fotograficzne, w które musisz się zaopatrzyć. Brak możliwości wyboru obiektywu, będzie dla Ciebie dużym ograniczeniem.

Każdy specjalistyczny sklep fotograficzny oferuje również inne przydatne akcesoria: blendy fotograficzne i filtry. Dzięki blendom, fotograf ma możliwości nakierowania i modyfikacji światła. Ustalenie odpowiedniego kierunku i koloru oświetlenia to ważne aspekty, zwłaszcza
w warunkach studyjnych. Oświetlenie w pomieszczeniach nie sprzyja fotografii: tworzą się cienie, odblaski i inne zniekształcenia obrazu. Studyjną fotografię portretową oraz modową wyróżnia gładkie, niczym niezakłócone tło oraz idealnie oświetlona twarz postaci.

Filtry fotograficzne to równie istotna kwestia. Są to zazwyczaj szklane krążki, które po nałożeniu na obiektyw, zmieniają koloryt i inne aspekty obrazu. Dostępne są filtry o różnorodnym zastosowaniu:

  • filtry neutralnie szare, tak zwane filtry ND: do stosowania w warunkach silnego oświetlenia;
  • filtry efektowe: dzięki którym na fotografiach pojawiają się dodatkowe efekty, na przykład rozbłyski;
  • filtry koloryzujące, stosowane głównie w trybie czarno-białym, zmieniają poziomy podstawowych kolorów i ostateczny odcień;
  • filtry UV;
  • filtry polaryzacyjne, likwidujące odbicia światła (również odbicia w szybach);
  • filtry korekcyjne i konwersyjne: wykorzystywane przede wszystkim w fotografii analogowej, do korekcji balansu bieli oraz modyfikacji kolorystyki (ocieplanie lub ochładzanie barw).

Wymienione tutaj akcesoria, to tylko niektóre z wielu opcji, jakie możesz zastosować, w celu poprawy efektów swojej pracy.