Beton – jego rodzaje i zastosowanie
Beton stanowi materiał budowlany, który dziś wraca do łask. Co więcej, znajduje swoje zastosowanie nie tylko do budowania i wznoszenia konstrukcji różnego rodzaju. Przestaje gościć jedynie w piwnicach i pomieszczeniach, gdzie wygląd nie ma tak dużego znaczenia, a liczy się przede wszystkim aspekt praktycznego zastosowania oraz trwałości. Z powodzeniem wpisał się w listę materiałów wykończeniowych i pod tym względem można o nim powiedzieć, iż jest materiałem elastycznym. Stwarzającym wiele możliwości aranżacyjnych, a o tym, w jak wielu miejscach staje się przydatny i chętnie stosowany.
Wyróżnia się rozmaite rodzaje betonu. Biorąc pod uwagę jego ciężar objętościowy możemy mówić o betonie ciężkim, zwykłym oraz lekkim. Te rodzaje wykorzystywane są do tworzenia między innymi przez firmę Cemex. Uwzględniając z kolei sposób zagęszczania i wbudowania można mówić o betonie natryskowym, wałowanym, wirowanym oraz próżniowym. Ze względu na właściwości wymienia się beton jastrychowy, polimerowy, komórkowy, autoklawizowany, fibrobeton, żużlobeton oraz asfaltobeton.
Beton znajduje swoje zastosowanie nie tylko do wcześniej wspomnianego tworzenia konstrukcji i obiektów wszelkiego rodzaju, ale również do aranżowania wnętrz. Sprawdza się w fundamentach, ścianach, słupach i stropach. Do wykonania ciekawych i oryginalnych podłóg w domach oraz mieszkaniach. Wypiera nierzadko ceramiczne płytki, ze względu na jego trwałość, a także efekty wizualne, jakie można osiągnąć.
Wykorzystywany przez firmy budowlane i przedsiębiorstwa o odmiennym charakterze działalności, są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, inwestorów, projektantów i wykonawców.
Cechuje go duża wytrzymałość, co ma także ogromne znaczenie w domowym zaciszu. Podłoga musi zmagać się nierzadko z uderzeniami spadających przedmiotów, a to właśnie beton dekoracyjny jest w stanie znieść je bez uszczerbku na swojej jakości oraz wyglądzie. Nie wymaga stosowania fug, przez co stanowi jednolitą, gładką powierzchnię dającą wrażenie większej przestrzeni. Swoje miejsce znajduje w reprezentacyjnych salonach i pokojach dziennych, gdzie daje wrażenie stonowania, wyważenia, a jednocześnie jego surowość jest w stanie idealnie komponować się nawet z tradycyjnym wystrojem. Można go również pokryć farbą, by odpowiadał gustom klienta, ale i, by z pomocą koloru podkreślić to, co najbardziej wyraziste i charakterystyczne.
Właściwości, jakie posiada czynią go materiałem o praktycznym, ale i szerokim zastosowaniu. Możliwości zaś aranżacyjne dają szansę stworzenie niepowtarzalnego klimatu w dowolnie wybranym wnętrzu.
Dodaj komentarz