Mocne mięśnie głębokie nie tylko odpowiadają za poprawną postawę, lecz także mogą uchronić przed kontuzjami, zapewniając stabilizację potrzebną podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. Jeśli jest się osobą początkującą na siłowni, warto, zanim zacznie się wykonywać „kontuzjogenne” ćwiczenia siłowe, wzmocnić swój korpus mięśniowy.

Mięśnie core – dzięki nim utrzymujemy równowagę

Nazywane również gorsetem lub korpusem mięśniowym, mięśniami głębokimi, posturalnymi, core muscles to mięśnie będące podporą dla naszego ciała. W skład core wchodzą:

  • głębokie mięśnie pleców jak prostowniki grzbietu oraz mięsień wielodzielny (przykręgosłupowy),
  • zginacze bioder, mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty uda,
  • mięsień lędźwiowy,
  • przywodziciele i odwodziciele,
  • mięśnie pośladkowe,
  • mięśnie brzucha: prosty i skośne,
  • mięśnie dna miednicy.

Dzięki tym grupą mięsni jesteśmy w stanie utrzymać prostą sylwetkę, natomiast często defekty postawy (np.: przygarbienie, bóle pleców, hiperlordoza, wydęty brzuch) są wynikiem niedostatecznego wzmocnienia tych partii naszego ciała.

W jakim celu wzmacnia się core stability?

Podnosząc nogę, balansując na bosu, robiąc przysiad, wykorzystujemy mięśnie do zachowania równowagi. Wyobraź sobie atletę, który podnosi ciężar – powoli przygotowuje się do wyzwania, a kiedy podnosi sztangę nad głowę, robi to pewnie, napinając całe ciało. Bez tego byłby niestabilny, zacząłby drżeć, w najlepszym wypadku wypuściłby z rąk gryf, a w najgorszym… na pewno nie mógłby wrócić do ciężarów zbyt szybko.

Kontuzje i wypadki zdarzają się nie tylko zawodowcom na Olimpiadzie – dlatego należy pamiętać o poprawnym wykonywaniu ćwiczeń i nie zwiększać obciążenia dopóki nasza technika nie będzie odpowiednia. W większości przypadków będzie to wymagało od nas utrzymania prawidłowej postaw podczas wykonywania ćwiczeń. Dzięki treningowi core stability, który ma za zadnie zwiększenie stabilności gorsetu mięśniowego, można ćwiczyć dokładniej, osiągać lepsze wyniki.

Mocne mięśnie posturalne to także mocne plecy – ci, którzy odczuwają ból kręgosłupa są w stanie często zredukować napięcie i poprawić komfort swojego życia, uprawiając regularny trening mięśni głębokich. Jeśli nie cierpisz na tego typu dolegliwości – będzie to dobra rutyna, która zachowa Cię w jak najlepszej kondycji.

Jeśli zastanawiasz się, która siłownia w Gliwicach posiada sprzęt potrzebny do tych ćwiczeń, na pewno musisz znaleźć taką, która zapewni Ci dostęp do strefy crosstreningu, mat, piłek fitness, bosu i gum oporowych. Trener personalny może również polecić ci inne, dopasowane do Ciebie aktywności, dlatego w pierwszej kolejności warto zwrócić się o pomoc do niego.