Etapy budowy dachu
Budowa dachu wiąże się z koniecznością przejścia przez odpowiednie etapy, które zagwarantują, że dach będzie zbudowany solidnie i szczelnie. Odpowiednia kolejność jest konieczna zarówno podczas budowy nowego domu, jak i przypadku wymiany na już użytkowanym budynku. Jak zatem przebiega budowa dachu?
Projekt dachu
Pierwszym etapem wykonania dachu jest jego zaprojektowanie. Zazwyczaj odbywa się ono wraz z tworzeniem projektu budynku. W przypadku już istniejącego budynku często dach tworzy się na podstawie dotychczasowej konstrukcji lub wprowadza się konieczne zmiany. Etap ten obejmuje także wybór odpowiednich materiałów do budowy dachu.
Więźba dachowa
Kolejnym etapem jest wzniesienie konstrukcji dachu, czyli tzw. więźby dachowej. Podczas tego kroku wznosi się krokwie i murłaty, które będą stanowić podstawę dla dachu. Przy wymianie dachu często istnieje możliwość, aby po prostu skorzystać z już istniejących krokwi.
Pokrycie deskami i folią
Kiedy więźba dachowa już jest zainstalowana, czas na przykrycie jej deskami lub folią dachową. To sprawdzony sposób na uszczelnianie dachu – https://durodach.pl/wskazowki/uszczelnianie-remont-naprawa-zabezpieczenie-renowacja-dachu-z-papy/ oraz izolowanie budynku przed utratą ciepła. Używanie desek do pokrycia więźby dachowej może znacznie zwiększyć koszt budowy dachu.
Łacenie dachu
Po foliowaniu dachu czas na łacenie. Odbywa się ono w dwóch etapach, które obejmują instalację kontrałat, a następnie właściwych łat. Pierwsze z nich są montowane wzdłuż krokwi, a drugie w sposób poprzeczny. Ma to zagwarantować możliwość stworzenia przestrzeni wentylacyjnej między pokryciem dachu a jego konstrukcją.
Montaż pokrycia dachowego
Następnym etapem jest pokrywanie dachu wybranym wcześniej materiałem. Obecnie najchętniej wybierane jest blacha dachowa oraz dachówka ceramiczna. Przed tym etapem konieczne jest zainstalowanie okien dachowych i innych dodatkowych elementów, np. wyjścia na dach, rynien, okapu dachowego itp.
Po wymianie lub instalacji dachu warto zadbać o ocieplenie poddasza, które pozwoli oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i dodatkowo zabezpieczyć poddasze.
Dodaj komentarz