rjPłaszczyznowy system świetlny polega na tworzeniu świecących elementów umiejscowionych na ścianach lub sufitach. Źródła posiadają dobre parametry wydajności energetycznej i wysoką skuteczność świetlną. Oprawy tego oświetlenia formułują specjalne ramy wypełnione płaszczyzną ekranu, która z kolei wykonana jest z materiału pozwalającego uzyskać jednolitą równomiernie i łagodnie świecącą powierzchnię, na której można nanieść za pomocą druku jakikolwiek obraz (logo firmy, znak towarowy, reklamę itp.)

Bez wątpienia taki sposób na oświetlenie sprawia niesamowity efekt. W zależności od możliwości powierzchniowych można wyszczególnić m.in. następujące systemy oświetleń:

Sufity świetlne

Doskonałe zarówno do zainstalowania na całej powierzchni sufitu, jak i tylko na jej określonym fragmencie. Produkowane na wymiar, w zgodzie z wszystkimi parametrami płaszczyzny, na której mają zostać umieszczone. Sufit jest zespojeniem świetlnych fragmentów o doskonałych parametrach wydajności energetycznej wraz z płaszczyzną tworzącą profile montażowe umiejscowione na ścianach i powłoką delikatnie rozszczepiającą światło. Takie połączenie pozwala finalnie na uzyskanie imponującej tafli świetlnej. Sufity świetlne znajdą zastosowanie zarówno w pomieszczeniach wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz: parkingi, stacje itd.

Moduły świetlne 

W tym przypadku również mamy do czynienia ze źródłem światła w postaci świetlówki z identycznymi parametrami energetycznymi, jednak należy zauważyć, że mogą zostać zastąpione przez system RBG, punktowe LED, punktowe-światłowodowe itp. Wytwarzane są w standardowych rozmiarach, czyli 60x120cm, 120x120cm, 120x180cm, 180x180cm, 180x240cm i 240x240cm. Konstrukcja oprawy i płaszczyzny świetlnej daje możliwość uzyskania następujących efektów:

  • światło przechodzące przez płaszczyznę oprawy i tym samym tworzące taflę świetlną,

  • światło rozchodzące się na boki ponad oprawę,

  • światło przechodzące przez płaszczyznę oprawy i rozchodzące się na boki.

Moduły świetlne idealnie nadają się do instalacji na sufitach gipsowo-kartonowych lub ścianach. Niezależnie od wyboru miejsca tworzą niesamowity element dekoracyjny.

Linie świetlne

Źródło światła stanowią fragmenty zamontowane w oprawach, które zbudowane są z malowanych albo anodowanych profili. Warto nadmienić, że między nimi znajduje się materiał pozwalający uzyskać równomierną, delikatnie świecącą przestrzeń. Linie świetlne doskonale sprawdzą się w halach magazynowych, wystawienniczych, sportowych, klubach fitness czy na basenach.

Gwiaździste niebo

To zdecydowanie najciekawsza i najbardziej efektowna opcja rozbudowanego oświetlenia, która daje utworzyć nieporównywalny element ozdobny. Gwiaździste niebo jest niczym innym jak wykorzystaniem odpowiedniej ilości światłowodów świecących jedynie żarówką. Zaleca się stosowanie w miejscach, w których temperatura nie przekracza 70-80°C oraz nie występuje wilgoć (ochrona źródła światła). Pomieszczenia, w których efekt będzie najbardziej piorunujący to przede wszystkim sypialnia, łazienka, salon, a zwłaszcza pokój dziecięcy. Zabieg ten bardzo często stosowany jest w klubach i pubach.

Należy pamiętać, że dobór odpowiedniego oświetlenia zależny jest nie tylko od warunków czysto budowlanych, ale także od bogactwa naszej wyobraźni.

Artykuł oparty na informacjach pochodzących ze strony RJ-Projekt.