Jeszcze kilka dekad temu luksusem było posiadanie aparatu fotograficznego na kliszę. Wtedy też z utęsknieniem czekało się na wywołanie filmu, nie wiedząc jakiej jakości będą zdjęcia. Obecnie zdjęcia wykonujemy nie tylko aparatami, ale również smartfonami i na bieżąco możemy sprawdzać ich jakość, a nawet to jak na nich wyszliśmy. Najlepsze i wyjątkowe zdjęcia chcemy wywołać, by zachować te magiczne chwile. I tutaj stajemy przed dylematem – czy lepiej wybrać fotoksiążkę czy tradycyjny album na zdjęcia.

Bo cena ma znaczenie

Na samym początku weźmiemy pod uwagę cenę, wszak to aspekt bardzo istotny. Jak wiadomo wywołanie zdjęć samo w sobie nie jest drogie w dobie cyfrowym innowacji. Dlatego można pokusić się o wybór ładnego albumu do zdjęć bądź fotoksiążki, które wyeksponuje się na komodzie bądź postawi na regale. W tym przypadku duże znaczenie ma okładka. Tak naprawdę w obu przypadkach może być wykonana np. z płótna czy też ekoskóry. Zatem, jeśli chodzi o estetykę nie ma dużej różnicy. Porównując cenowo obie możliwości bardziej opłaca się album, zwłaszcza kiedy chcemy wywołać dużą ilość zdjęć.

Jakość ma znaczenie

Fotoksiążka niewątpliwie jest dosyć nowoczesna. Jednak problem zaczyna się wraz z jej projektowaniem. Jeżeli powierzymy jej zaprojektowanie specjalistom może okazać się, że wybrali nie takie zdjęcia, jak nam odpowiadają. Możemy oczywiście pokusić się o samodzielne projektowanie, jednak w tym przypadku jest to proces czasochłonny, a niejednokrotnie dosyć trudny, szczególnie gdy zależy nam na dużych zdjęciach, które mają zajmować całą stronę, gdyż może wtedy okazać się, że część wydruku znajduje się w miejscu zgięcia, albo łączenia albumu, co powoduje zniekształcenie bądź też schowanie jego części. Cóż, wtedy o efekcie estetycznym nie ma mowy. W takim przypadku lepszym wyborem są albumy fotograficzne, gdyż po wybraniu odpowiednich zdjęć możemy je po prostu wklejać, a gdy nam się to znudzi bądź nie mamy czasu, możemy zrezygnować i powrócić do tego przedsięwzięcia.

Sentymentalny charakter tradycyjnego albumu

Warto także zwrócić uwagę na sentymentalny charakter tradycyjnego albumu, który sam w sobie może przywoływać wspomnienia, a jednocześnie wpisuje się w stylistykę retro, co aktualnie jest bardzo modne. Album na zdjęcia wydaje się być także świetnym prezentem dla osób starszych, które nie koniecznie lubią podążać za nowinkami. Skoro o sentymentach mowa, to istotną przewagą albumu do zdjęć jest możliwość jego uzupełniania, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na taki, w którym jest sporo miejsca. Można wkleić do niego już jakieś zdjęcia, bądź podarować bliskiej, starszej osobie album, który będzie uzupełniała w wolnych chwilach, np. o przyniesione przez nas zdjęcia, bądź takie, które leżały na dnie komody, gdyż nie było na nie miejsca. Wspólne wklejanie zdjęć jest okazją do rozmów i wspomnień, co dla starszych ludzi ma wartość nie do przecenienia.

Rozwój i zmiany dokumentowane w tradycyjnych albumach fotograficznych

Trzeba zauważyć, że albumy fotograficzne mogą być dobrym wyborem również dla ludzi młodych, którzy chcą np. udokumentować kolejne miesiące życia dziecka. Wklejanie zdjęć dziecka, które robi postępy może dawać frajdę i napawać dumą. Może to być album zawierający zdjęcia z urodzin, obrazujące rozwój dziecka. Tu nie byłoby możliwości wykonania fotoksiążki, chyba, że po wielu latach, a mniejsze i większe radości chce się w końcu przeżywać na bieżąco i po krótkim czasie do nich wracać. Dlatego właśnie album do zdjęć jest doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy pragną dokumentować na fotografiach różne zmiany w swoim życiu, tworząc tematyczne albumy na zdjęcia.

Wybór pomiędzy fotoksiążką a tradycyjnym albumem wydaje się być zatem prosty. Dla osób sentymentalnych i dokumentalistów doskonałym wyborem będzie tradycyjny album do zdjęć. Z kolei dla tych, którzy chcą stworzyć pamiątkę z określonego wydarzenia i podążają za nowinkami pierwszym wyborem będzie zwykle fotoksiążka. Mimo wszystko nie warto na jej rzecz całkowicie rezygnować z tradycyjnych albumów fotograficznych, gdyż mają one swój niepowtarzalny urok.