Większość osób zaczynających dopiero swoją przygodę z fotografią marzy o tym, aby w domowym zaciszu stworzyć swoje małe studio fotograficzne, jednakże często osoby te rezygnują z tego pomysłu uważając, że profesjonalny sprzęt na pewno będzie też bardzo drogi.

Tymczasem skompletowanie podstawowych akcesoriów, wcale nie musi nas dużo wynieść!

1. Sprzęt

Oczywiście głową całej operacji – studio jest przede wszystkim sprzęt do fotografowania. Jeśli jednak jesteś osobą początkującą nie ma zbytnio znaczenia to, czy Twoja lustrzanka cyfrowa jest nowiutka i jeszcze pachnie świeżością, czy może ma już swoje lata bowiem tak naprawdę pierwsze skrzypce grają tutaj obiektywy do aparatów. O ile w kompaktach mamy już „zainstalowany” obiektyw pełniący funkcję macro, szerokokątnego oraz teleobiektywu, o tyle do lustrzanki należy dokupić osobne szkła. Przeważnie wraz z lustrzankami sprzedawane są w miarę uniwersalne obiektywy, jak 18-55 mm, czy 18-200 mm. Nie są to najjaśniejsze obiektywy, ale jeśli planujemy robić zdjęcia w naszym studio, zdecydowanie nam one wystarczą tym bardziej, że będziemy wszystko doświetlać lampami. Inną kwestią jest to, jeżeli zależy na zdjęciach z małą głębią ostrości, czyli na takich, które posiadają bardzo rozmyte tło. Wówczas im jaśniejszy będzie obiektyw, czyli im mniejsza liczba przysłony (np: 1.8 lub 1.4) tym lepsze bokeh uzyskamy. Dla osób chcących zacząć eksperymentować z portretami, zaleca się ponadto zakup obiektywu o stałej ogniskowej (czyli pozbawionego zooma) nazywanym potocznie: stałką. Te obiektywy są także przeważnie bardzo jasne.

2. Oświetlenie

Jeśli chcemy stworzyć w domu studio fotograficzne, odpowiednie oświetlenie podczas sesji zdjęciowych jest sprawą podstawową. To za sprawą odpowiedniej ilości światła możemy decydować o grze cieni na zdjęciach, oraz o tym co chcemy na fotografii wyodrębnić, a co ukryć. Lampy studyjne warto też dobierać pod swoje własne preferencje. Na szczęście ich wybór jest naprawdę szeroki: możemy zakupić zarówno lampy o ciągłym naświetleniu (ledowe, żarowe lub fluorescencyjne), albo też te oparte na świetle błyskowym. Lampy pozwalają nam również modyfikować natężenie światła, temperaturę barwy, jego ukierunkowanie, czy też czas błyskania. Lampy studyjne pozwolą nam nie tylko zatem odpowiednio doświetlić nasze zdjęcia, ale pozwalają dosłownie – bawić się światłem, a przecież o to w fotografii chodzi!

Szukasz sprzętu dla siebie? Odwiedź nas na multifoto.pl

3. Blenda

Kolejnym niezbędnym dodatkiem do każdego studia, zarówno tego domowego, jak i w pełni profesjonalnego, jest oczywiście blenda. Pozwala nam ona, na jeszcze większą zabawę światłem poprzez jego modelowanie. Blenda ma za zadanie odbijać światło i doskonale zdaje swój egzamin zwłaszcza przy fotografii w świetle dziennym ponieważ dzięki swoim właściwościom pozwala odpowiednio doświetlić zdjęcie bez użycia lamp! Blendy występują w rożnych rozmiarach. Możemy kupić zarówno malutką blendę, doskonałą do portretów oraz małych obiektów, jak i tę nieco większą w celu doświetlenia np. całej sylwetki.

4. Stabilizacja

Oczywiście, większość nowoczesnego sprzętu posiada autofocus oraz inne rozwiązania technologiczne mające na celu zapewnić nam stabilizację obrazu, jednakże żadna z nich nie da nam takiego efektu jaki pozwala uzyskać statyw. Statywy fotograficzne są niezbędne w każdym studio, ale także podczas wypraw w plenery. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wagę. Ważnym jest bowiem to, aby jak najmniej ważyły. Statyw to jednak nie tylko najlepsza stabilizacja naszego obrazu. Zamontowane w nim głowice pozwolą nam także wykonywać zdjęcia w pionie, a będące już standardem poziomice zadbają o to, abyśmy mieli pewność, że nasz aparat stoi równo.