Już nawet telefony mają często aparat, który wystarczy do zrobienia dobrego portretu. Jednak gdy chodzi o fotografowanie pejzaży lub makrofotografię, wciąż potrzeba umiejętności, by zdjęcie się udało. Warto rozróżniać podstawowe rodzaje obiektywów i poznać tanie sposoby na udane zdjęcia.

Na początek aby wypróbować swoje umiejętności w fotografii makro czy zdjęciach pejzaży, warto nabyć w sklepie fotograficznym specjalne soczewki. To rodzaj filtra, który mocuje się na końcu obiektywu. Działa podobnie jak okulary korekcyjne – soczewka powiększa lekko obraz lub zwiększa kąt widzenia aparatu. Trudno uzyskać w ten sposób spektakularne efekty, ale biorąc pod uwagę, że cena zestawu kilku szkieł powiększających zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, warto docenić ten sposób jako tani i łatwy w zastosowaniu. Zwykły obiektyw i zestaw soczewek powiększających i pomniejszających obraz to sposób, by bez ciężkiego sprzętu i dużych wydatków robić różnorodne zdjęcia.

Dwa rodzaje obiektywów połączone w jedno

Doświadczeni fotografowie polecają jeszcze inny prosty sposób na to, by zyskać szkło makro bez wydawania pieniędzy. Potrzeba do niego jedynie starego obiektywu analogowego o stałej ogniskowej do aparatu typu Praktika czy Zenit. Wystarczy dokupić do niego pierścień odwróconego mocowania, by przytwierdzić go do swojego codziennego sprzętu i zyskać długi obiektyw, oferujący wyjątkowe przybliżenie. Obraz przekształcany przez dwie pary szkieł będzie nieco zafałszowany, a do złapania ostrości może być potrzebna duża precyzja, ale z uwagi na cenę i prostotę tego rozwiązania, jest to sposób polecany dla początkujących jako alternatywa dla obiektywu makro.

Osoby, które na poważnie chcą zająć się fotografią, nie obejdą się jednak bez profesjonalnych obiektywów. Rodzaj obiektywu fotograficznego, który warto mieć, zależy od potrzeb. Do robienia zdjęć architektury, wnętrz czy pejzaży przyda się obiektyw szerokokątny. Profesjonalna fotografia wnętrz wymaga jasnego obiektywu, podczas gdy do zastosowań na zewnątrz nie trzeba brać tego czynnika tam bardzo pod uwagę. Istnieje też obiektyw rybie oko, który pozwala uzyskać oryginalne, dynamiczne zdjęcia, które dobrze uzupełniają panoramy miast czy zdjęcia z imprez.

Rodzaje obiektywów do fotografii makro i portretów

Obiektywy do makrofotografii są inne, bo zamiast oferować szeroki kąt obrazu, mają zawężone pole widzenia i skupiają się na dużych zbliżeniach. To sposób, by fotografować drobne elementy mechaniczne i podzespoły czy detale przyrody. Aby świadomie posługiwać się sprzętem foto, warto wiedzieć, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje obiektywów.

Poza podstawowymi rodzajami obiektywów jak makro i szerokokątny, warto wspomnieć też o obiektywie portretowym. Przyda się on każdemu reporterowi, który chce dokumentować swoich bohaterów. Takie obiektywy często wybierają też rodzinni fotografowie, którzy dzięki nim mogą w domu portretować dzieci w kolejnych latach życia czy starszych krewnych.