Święta zbliżają się wielkimi krokami. Powoli wszystkich ogarnia gorączka przygotowań. Pojawiają się już pierwsze dekoracje, a ludzie szukają rozmaitych produktów, które znalazły się na ich świątecznych listach zakupów. Sporą częścią wszystkich kupowanych artykułów są oczywiście prezenty, które znajdą się pod choinką. Każdy z nich powinien być pięknie zapakowany, aby dawać radość i zachwycać od pierwszego wejrzenia, jeszcze zanim obdarowany zdąży zajrzeć do środka. Pakowanie prezentów może być najprawdziwszą sztuką, dlatego też dziś poświęcimy mu nieco miejsca i opowiemy o tym, jak odpowiednio udekorować prezenty, przygotowywane nie tylko z okazji Bożego Narodzenia.

Podstawowe funkcje opakowania na prezent

Aby wiedzieć, jak zapakować prezent, warto sprawdzić na początek, do czego ma nam to opakowanie posłużyć. Nieco inaczej bowiem powinno się opakować upominek, który po prostu położymy pod świątecznym drzewkiem, niż prezent, który zamierzamy wysłać na drugi koniec świata w paczce kurierskiej.

Opakowanie prezentowe ma dwie podstawowe funkcje. Może być używane do:

  • zabezpieczania zawartości w transporcie,

  • podnoszenia wartości estetycznej przedmiotów znajdujących się w środku.

Zabezpieczenie, w zależności od sytuacji, przybiera rozmaite formy – może być to tylko papier lub folia ochronna, a można także zapakować prezent w grubą warstwę folii bąbelkowej.

Kwestie wizualne są już zdecydowanie bardziej subiektywne – możemy stworzyć opakowanie dopasowane do konkretnego przedmiotu, do upodobań naszych lub obdarowywanego. Grunt to mieć ciekawy pomysł.

W co pakować prezenty?

Obecnie sposobów na zapakowanie prezentu są naprawdę tysiące i każdy znajdzie opcję idealną dla swoich potrzeb. Sklepy takie, jak hurtownia opakowań e-Hurtownia-Opakowan.pl prześcigają się w dostarczaniu rozmaitych produktów, zabezpieczających i ozdobnych, dzięki którym każdy prezent może być bezpieczny i spektakularny zarazem.

Do zapakowania produktów możemy użyć:

  • papieru,

  • pudełek,

  • torebek papierowych.

W ostatnich latach większość osób powszechnie pakuje prezenty do praktycznych torebek ozdobnych. Wykonuje się je z sztywnego papieru, zdobionego rozmaitymi nadrukami – od motywów tematycznych (na Święta, urodziny lub chrzciny), aż po eleganckie, ponadczasowe motywy ozdobne.

W czym tkwi przewaga torebek nad innymi rozwiązaniami? Stanowią w zasadzie gotowe rozwiązanie, które zabezpiecza, pozwala na wygodny transport, a przy tym samo w sobie jest już dekoracyjne. Teoretycznie nie potrzebujemy już nic więcej, aby zapakować prezent. Wystarczy włożyć przedmiot do torebki i gotowe.

Zachęcamy jednak do nieco większej kreatywności. Torebki są naprawdę praktyczne, każda osoba potrafi dzięki nim zapakować każdy przedmiot. Warto jednak dodać też coś od siebie, wprowadzając na przykład ozdobne, wielobarwne wypełnienie torebki. Świetnie w tej roli spełnia się rafia lub papier pocięty na cienkie paski. Wystarczy naprawdę niewiele, aby zwykła torebka kupiona w markecie, nabrała zupełnie innego wyrazu.

Co ciekawe, w niektórych firmach wyspecjalizowanych w produkcji opakowań, można zamówić torebki, w wersji lakierowanej lub eko, ze spersonalizowanym nadrukiem w różnych kolorach. To świetny sposób na przykład na zapakowanie wyjątkowych prezentów dla najbliższych, ale też na przygotowanie świątecznych paczek dla pracowników lub kontrahentów.

Drugim równie popularnym od lat sposobem na zapakowanie prezentów są oczywiście pudełka. Są równie praktyczne i pozwalają na zapakowanie większej ilości przedmiotów o zróżnicowanym kształcie. Zapewniają maksymalne bezpieczeństwo, a jeśli wybierzemy opakowania dekoracyjne ze specjalnymi nadrukami lub dodatkowo zawiniemy pudełko w papier, wówczas uzyskamy spektakularny efekt, zachwycający każdego.

Papier powszechnie stosuje się do zawijania produktów o regularnym kształcie, wykonanych z twardych materiałów. Nada się na przykład do zawinięcia książek lub pudełek, ale niekoniecznie będzie wyglądał estetycznie, jeśli owiniemy nim elementy garderoby. Z dużą dozą prawdopodobieństwa zdąży się wówczas nieestetycznie pomiąć zanim w ogóle trafi do adresata.

Samo opakowanie czy coś jeszcze – dodatkowe akcesoria do pakowania prezentów

Jeśli mamy w sobie żyłkę artysty, warto nieco udekorować każde opakowanie prezentowe. Dzięki temu obdarowany poczuje się naprawdę wyjątkowo. Najczęściej do ozdabiania pudełek i torebek używa się wstążek, które nadają finalny charakter prezentu świątecznego, który chyba każdy z nas kojarzy choćby z filmów.

Oprócz nich można jednak użyć wielu innych akcesoriów – ograniczeniem jest tak naprawdę nasza wyobraźnia. Pięknie sprawdzają się gałązki drzew iglastych i szyszki w przypadku prezentów bożonarodzeniowych. Na każdą inną okazję można jednak znaleźć inne akcesoria, perfekcyjnie oddające charakter chwili. Szukajmy pomysłów, twórzmy opakowania dedykowane, nawiązujące do upodobań osób obdarowywanych.

Opakowanie na prezent – równie ważne jak sama zawartość

Piękne opakowanie potrafi dodać sporo wartości każdemu prezentowi. Zachwyca i przykuwa wzrok, przynosi wiele radości. Zadbajmy zatem o to, żeby każda paczka wyglądała zawsze pięknie i naprawdę artystycznie.