Xiaomi Roborock S55 to kolejny inteligentny odkurzacz, oferowany przez chińskiego producenta, który stanowi alternatywę dla innych, droższych rozwiązań tego typu. Miałem okazję testować model w kolorze czarnym i w tej krótkiej recenzji postaram się ująć wszystkie moje spostrzeżenia. Zatem – czy odkurzacz Xiaomi Roborock S55 to urządzenie warte zakupu?

Budowa i specyfikacja Xiaomi Roborock S55

Zanim przejdziemy do moich odczuć, warto przyjrzeć się budowie odkurzacza – wykonany został z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Podkreślam tutaj słowo „wysokiej”, bo całość prezentuje się niezwykle solidnie, a pomimo dość intensywnego testowania odkurzacza, nie pojawiły się na nim większe ślady użytkowania (a jeżeli się pojawią, będą słabo widoczne, bo powierzchnia jest matowa – to duży plus). Xiaomi Roborock S55 ładnie się prezentuje i jest prosty w obsłudze – posiada zaledwie trzy przyciski (włączanie, sprzątanie punktowe, powrót do stacji dokującej).

Specyfikacja odkurzacza Xiaomi Roborock S55:

 • Wymiary i waga: 136,5 x 130 x 98 mm / 3,5 kg
 • Moc: 55 W
 • Ssanie: 2000 Pa
 • Pojemność zbiornika na brud: 0,48 litra
 • Pojemność zbiornika na wodę: 0,14 litra

Jak to sprząta Xiaomi Roborock S55 ?

Czas przejść do konkretów – Xiaomi Roborock S55 został wyposażony w trzy koła – dwa większe i jedno mniejsze (skrętne) oraz specjalną zmiotkę, odpowiadającą za usuwanie zanieczyszczeń. Aby skonfigurować odkurzacz, niezbędna jest specjalna aplikacja na telefon – możesz tu wybrać tryb pracy (sprzątanie automatyczne albo zdalne – sterowane przez użytkownika) czy ustawić np. wirtualne ściany, dla efektywniejszej pracy odkurzacza. Z poziomu aplikacji możesz też uruchomić ten inteligentny odkurzacz – nie jest ona jednak do tego niezbędna, dzięki wspominanemu już przyciskowi na górze urządzenia.

Xiaomi Roborock S55 można włączyć też poprzez skorzystanie z asystenta głosowego Google!

Moje odczucia co do efektów sprzątania przez Xiaomi Roborock S55 są bardzo pozytywne – doskonale radzi on sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami, w tym psim włosiem! Doskonale sprawdza się przede wszystkim na panelach i gładkich powierzchniach, gdzie jest najefektywniejszy, jednak również dywany nie stanowią dla niego problemu. Wynika to z faktu, że po wykryciu takowego, odkurzacz automatycznie zwiększa obroty i w ten sposób jest w stanie zebrać zanieczyszczenia również z miękkich powierzchni.

Co więcej – inteligentny odkurzacz może sprzątać punktowo, co pozwala poradzić sobie z zabrudzeniami w pojedynczych miejscach, a także ma wbudowaną funkcję mopowania powierzchni. Wystarczy podłączyć zbiornik z wodą i ściereczkę. Działa to naprawdę dobrze, pozwalając szybciej wyczyścić brudną podłogę.

A jak odkurzacz inteligentny reaguje na przeszkody?

Tutaj również nie mam zastrzeżeń, a wynika to z dużej ilości czujników, jakie producent umieścił w urządzeniu. Są to m.in.:

 • czujnik kolizji,
 • czujnik odległości,
 • czujnik klifowy,
 • akcelerometr,
 • czujnik ścian,
 • czujnik upadku,
 • żyroskop.

Nie będziesz więc musiał obawiać się, że Xiaomi Roborock S55 nie da rady wjechać na grubszy dywan, zderzy się ze ścianą albo nie będzie mógł pokonać przeszkody. Oczywiście zdarzają się pewne wyjątki – wrogiem odkurzacza mogą być np. licznie znajdujące się na podłodze kable, dlatego warto je usunąć na czas sprzątania. A co, gdy jednak Xiaomi Roborock S55 napotka przeszkodę, której nie będzie mógł pokonać? Wtedy zostaniesz o tym poinformowany przez aplikację!

Jak długo sprząta Xiaomi Roborock S55? W moim przypadku ten odkurzacz inteligentny w około godzinę był w stanie wysprzątać 50-metrowe mieszkanie, co uważam za wynik bardzo dobry. Tym bardziej, że nie ma konieczności jego częstego ładowania, a pełna bateria wystarczy na 3-4 takie sprzątania.

Czy zatem warto?

W mojej opinii – jak najbardziej! Xiaomi Roborock S55 to odkurzacz skuteczny w swoich działaniach, łatwo pokonujący przeszkody i elegancki, który pomoże w ogarnięciu mniejszego czy większego bałaganu. Oczywiście warto pamiętać, że nie poradzi on sobie z większymi zabrudzeniami – tutaj będzie trzeba skorzystać z mopa i siły mięśni, ale mimo to – za tę cenę – zdecydowanie warto w niego zainwestować!