Kot, a może jednak pies? Które zwierze najlepiej będzie nadawało się do niewielkiego mieszkania? Czym kierować się przy wyborze i na co powinno się zwracać uwagę, wybierając pupila?

 

Jakie zwierzę wybrać do mieszkania – kota czy psa?

Wybór zwierzęcia jako domowego pupila, dla wielu osób jest decyzją niezwykle trudną. Jak wiadomo ani pies, ani kot, ani jakiekolwiek inne żywe stworzenie to nie zabawki, a odpowiedzialność na co najmniej kilka, jak nie kilkanaście lat. Dlatego też chcąc podjąć się przygarnięcia zwierzaka, powinno się bardzo dobrze nad tym zastanowić i przemyśleć swoją decyzję, biorąc pod uwagę warunki mieszkaniowe oraz tryb życia, jaki się prowadzi.

 

Zarówno psem, jak i kotem trzeba się opiekować, karmić, a nierzadko także wyprowadzać, muszą mieć też swoją przestrzeń do spania i zabawy. Należy też uwzględnić to, jak wiele czasu możemy im poświęcić oraz jak długo przebywamy poza domem. Nierzadko dla wielu zwierząt pozostanie w domu samotnie przez kilka czy kilkanaście godzin może być prawdziwą torturą! Wielkość mieszkania też ma znaczenie – a im większe zwierzę, tym problem też będzie większy.

 

Kot do małego mieszkania

Koty z założenia nie są zwierzętami dużymi, co za tym idzie, nawet w niewielkich mieszkaniach nie zajmują wiele miejsca. Wystarczy im tylko niewielki kąt z kuwetą i miską do jedzenia i w zasadzie to wszystko. Oczywiście należy też wziąć pod uwagę rasę kota i jego charakter, który pozwoli pozostawić go w samotności, bez obaw o dokonanie zniszczeń.

 

Do spokojnych ras zalicza się między innymi persy, munchkiny, leniwe koty brytyjskie i maine coony. Oczywiście można znaleźć jeszcze kilka innych gatunków. Nie chcąc rasowca, a bardziej typowego kota dachowego, może pojawić się większy problem, z racji nieprzewidywalności charakteru. W tym przypadku bardzo istotne będzie jednak wychowanie, które powinno podjąć się już od małego kociaka. O tym jak wychować kota czytaj na https://mangopress.pl, gdzie można między innymi dowiedzieć się, w jaki sposób możliwe jest utemperowanie charakternego zwierzaka.

 

Jaki pies do małego mieszkania?

W przypadku psów sprawa wygląda dość podobnie, ponieważ wiele będzie zależało przede wszystkim od rasy. W małych mieszkaniach najlepiej sprawdzą się raczej niewielkie zwierzęta. Dzięki temu nie będą zajmować zbyt wiele miejsca i jednocześnie mogą liczyć na swobodę ruchu. Prostym przykładem będzie tutaj Yorkshire Terier, czyli jeden z najmniejszych piesków, jakie można spotkać. To zwierzę niewielkie, ale bardzo towarzyskie i skore do zabawy. No i bardzo głośne. Ciekawym wyborem może być także Biszon Kędzierzawy o bardzo umiarkowanym charakterze, który jednak źle znosi samotność.

 

Z innych małych ras, warto przyjrzeć się także takim psom jak: mops, jamnik, chin japoński, basset, a także spaniel. Nietypowym wyborem jest też wybór charta angielskiego, który rozmiarem jest większy, ale wyróżnia się spokojnym usposobieniem i w mieszkaniach większość czasu może spędzać, zatapiając się w kanapie czy innym kącie. Jedyne wymaganie to częste i długie spacery, a więc trzeba mieć na to czas.

 

Jak zapewnić zwierzętom wygodę w małym mieszkaniu?

Wybierając czy to kota, czy psa, w pierwszej kolejności należy zapewnić om odpowiednie miejsce w mieszkaniu, ich własny kąt, z którym będą mogli spędzać czas. Chodzi o to, by miały możliwość spokojnego wypoczynku i snu, dostęp do miejsca z jedzeniem i piciem oraz miejsce na zabawę. W przypadku kotów potrzebna będzie też kuweta, by mogły załatwiać swoje potrzeby. Niewielkie mieszkanie nie wyklucza posiadania zwierzęcia, należy jednak pamiętać, ze ono także potrzebuje pewnej przestrzeni.

undefined