W opinii wielu właścicieli mieszkań, urządzenie małego salonu stanowi ogromne wyzwanie. Jak jednak przekonują zawodowi projektanci – dla chcącego, nic trudnego. Kluczowy jest jednak dobór odpowiednich mebli, które z jednej strony będą bardzo praktyczne, a z drugiej eleganckie. Takie wymagania spełnia mały stolik. Jak wykorzystać go w swoim salonie?

Jak optycznie powiększyć salon?

Nawet najmniejszy salon może być bardzo praktyczny. Wystarczy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad podczas jego urządzania. Część z nich pomoże optycznie powiększyć jego przestrzeń, co nie pozostanie niezauważone przez odwiedzających Cię gości.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na powiększenie salonu jest stosowanie szklanych stołów. Ze względu na swój wygląd, nie są one przytłaczające dla przestrzeni salonu, a wręcz przeciwnie – odbijając światło, optycznie powiększają jego rozmiar.

Innym ciekawym sposobem jest zamontowanie dużych białych okien. Naturalne światło, które będzie przez nie wpadać do środka sprawi, że salon wydawać się będzie większy. Dobrym sposobem jest dodanie do tego jasnych kolorów ścian – najlepiej w odcieniach bieli lub beżu.

Meble do małego salonu

W przypadku małego salonu bardzo ważny jest również wybór odpowiednich mebli. Ze względu na ograniczony metraż muszą one nie tylko dobrze dobrze wyglądać, ale przede wszystkim spełniać swoje zadania praktyczne.

W takich wnętrzach idealnie sprawdzają się małe stoliki kawowe. Najlepiej umieścić taki stolik w okolicy kanapy lub sofy, gdzie subtelnie uzupełni te meble, a jednocześnie będzie stanowić miejsce do odłożenia kubka z kawą lub aktualnie czytanej książki. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie takiego małego stolika w centralnej części salonu.

Przy mniejszym metrażu niezbędny jest wybór funkcjonalnych rozwiązań. Do takich zaliczyć można rozkładane małe stoliki, które mogą powiększyć swoją powierzchnia po rozłożeniu elementów. To przydatna funkcja, na przykład podczas odwiedzin gości.

Mały stolik nie jest jedynym meblem, który sprawdzi się w salonie. Dobrze sprawdzi się kanapa narożnikowa, która pozwoli wykorzystać całą przestrzeń, a także składane krzesła. Mogą być one rozkładane tylko w razie odwiedzić rodziny lub znajomych, a pozostałą część czasu być schowane.

Podsumowanie

Mały salon nie musi oznaczać wielkiego problemu. Odpowiednio zaaranżowany będzie nie tylko praktyczny i funkcjonalny, ale również elegancki. A na tym przecież powinno zależeć każdemu właścicielowi mieszkania.