Beautiful Pin up ladyModa na obrazy drukowane wcale nie mija. Choć wielu wieściło rychły koniec tej, jak określali „niby sztuki”, obrazy drukowane mają się całkiem dobrze i nic nie wskazuje na to, by ich sprzedaż miała zmaleć. Skąd ten fenomen?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta.

Obrazy drukowane:

  • są tanie;
  • są dostępne od ręki, w wielu różnych rozmiarach i układach ramek oraz tysiącach ciekawych, pięknych motywów;
  • są odporne na wilgoć, ścieranie, promieniowanie UV, a nawet uszkodzenia mechaniczne, więc nie trzeba się martwić o przypadkowe, niezamierzone uszkodzenie dzieła.

To główne, lecz nie jedyne zalety. – Obrazy drukowane doskonale prezentują się zarówno w domu, jak i w biurze czy restauracji, a także pozwalają w szybki, łatwy i niedrogi sposób nadać wnętrzu całkowicie nowego, ciekawego charakteru – tłumaczy Justyna Białasik z internetowej galerii Modneobrazy.pl.

Kupno podobnego obrazu od „prawdziwego malarza” byłoby praktycznie niemożliwe, biorąc pod uwagę takie kryteria, jak czas realizacji zamówienia, cena czy styl wykonania dzieła, a nawet rozmiar płótna. Ponadto, rozwinięta technologia druku pozwala na uwiecznienie na płótnie własnego zdjęcia – to świetna ozdoba i zarazem oryginalna pamiątka, która również doskonale nadaje się na prezent.

Kicz czy jednak sztuka?

W mniemaniu wielu osób obrazy drukowane to kiczowate buble, które wstyd powiesić na ścianie. Naturalnie, być może nie mają one w sobie „duszy”, jaką posiadają obrazy ręcznie malowane, to jednak warto zauważyć, że obrazy drukowane są metodą uwiecznienia na płótnie prac fotografików czy grafików komputerowych.

Fascynujące i niepowtarzalne kompozycje stworzone przy pomocy czy to aparatu, czy tabletu graficznego, również są formą sztuki. Niekoniecznie kiczowatą, niekoniecznie mniej wartościową – po prostu inną.

Najmodniejsze motywy

Internetowe galerie obrazów drukowanych oferują tysiące kompozycji, które niejednemu mogą wpaść w oko. Do najmodniejszych motywów należą między innymi pejzaże, krajobrazy, drzewa, kwiaty, napoje i żywność, zwierzęta, sławne osoby, a przede wszystkim motoryzacja oraz miasta.

Prawdziwym hitem są obrazy utrzymane w tonacjach szarości, ale nie mniejszą popularnością cieszą się obrazy, w których dominują żywe, soczyste, pełne dobrej energii barwy. – Bo obraz, jakikolwiek – malowany ręcznie czy drukowany – jest przede wszystkim ozdobą wnętrza, która ma poruszać, przyciągać i wywoływać emocje – mówi z uśmiechem Justyna Białasik.

Wśród tak bogatej oferty i wobec takiego podejścia, praktycznie każdy jest w stanie znaleźć obraz drukowany, który przypadnie mu do gustu.