Po dokładnym sprawdzeniu auta z zewnątrz i wewnątrz, następnym etapem jest jazda próbna. Jazda próbna weryfikuje nasze pierwotne wnioski co do stanu auta. Jeżeli samochód jest sprawny technicznie, powinien zdać egzamin podczas jazdy próbnej. Na co zwrócić uwagę jadąc pierwszy raz samochodem, który zamierzamy kupić?

Jazda próbna – konieczny etap oceny auta przed zakupem

Jazda próbna powinna być przeprowadzona w różnych warunkach: na drodze w mieście, jeżeli to możliwe również na drodze szybkiego ruchu albo na autostradzie oraz w terenie, np. w lesie albo na bocznej wyboistej drodze. Należy poruszać się autem przy różnej prędkości, obserwując jak zachowuje się podczas hamowania i przyśpieszenia. Cały czas należy słuchać pracy silnika, czy jest to praca jednostajna i harmonijna, czy też następują w niej jakieś przerwy, dźwięk silnika zmienia się w różnych warunkach, np. silnik pracuje inaczej podczas jazdy na autostradzie i w terenie.

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej?

Sprawdzenie samochodu przed kupnem Rzeszów (https://lokalnydiagnosta.pl/sprawdzenie-auta-Rzeszow) powinno przede wszystkim obejmować takie punkty, jak:

Rozrusznik – czy auto uruchamia się bez problemu, czy z pewnym trudem? Dłuższe uruchamianie auta może wskazywać na jakiś problem z rozrusznikiem.

Istotną rzeczą jest zwrócenie uwagi na pracę silnika na tzw. luzie, czyli biegu jałowym. Silnik powinien pracować po uruchomieniu jednostajnie. Jeżeli tak nie jest, wskazuje to na jakiś problem.

Podczas jazdy próbnej kierujący autem powinien sprawdzić stan hamulca ręcznego, czy jest on sprawny czy zużyty i hamowanie nim jest nieskuteczne.

Kontrola działania wszystkich kontrolek na desce rozdzielczej to kolejny punkt, na który należy zwrócić uwagę w trakcie pierwszej jazdy samochodem.

Czy biegi zmieniają się podczas jazdy bez problemu, czy niektóre ruchy drążkiem do zmiany biegów sprawiają kierowcy problem? Jak działa bieg wsteczny?

Ruchy kierownicą, czy auto dobrze się prowadzi, czy układ kierowania w pewnych momentach zachowuje się nie tak jak powinien?

Czy układ wydechowy jest sprawny, nie pojawiają się co pewien czas trzaski i hałaśliwe dźwięki?

W trakcie jazdy próbnej trzeba zwrócić uwagę na wszystko, co jest związane z jazdą autem. Trzeba równocześnie obserwować kontrolki na desce rozdzielczej.

Można też wykonać kilka gwałtownych ruchów, np. nagły skręt w lewo na bocznej drodze i nagłe hamowanie. Zachowanie auta w ekstremalnych warunkach pozwoli nam określić jego sprawność, zwinność i stopień naszego bezpieczeństwa podczas jazdy.