Koniec września to bardzo ekscytujący czas dla wszystkich kolekcjonerów oraz miłośników fotografii. Dom aukcyjny Sotheby’s zdecydował się bowiem na wystawienie zdjęć Edwarda Westona, wywołanych przez jego syna Cole Westona – fotografii, które zawsze wywołują bardzo duże emocje.

weston1-150x150Edward Weston to artysta, którego określa się mianem „ojca nowoczesnej fotografii”. Jako jeden z pierwszych odciął się od tendencji, w której to fotografia musiała naśladować malarstwo. Postawił na prostotę oraz wyostrzenie krawędzi, szukając nawet w najprostszych przedmiotach cech abstrakcyjnych. Ludzkie ciało traktował na sposób rzeźbiarski, ukazując w nim prostotę i surowość, które przeplatały się jednocześnie z niezwykłością oraz pięknem. Ciało przedstawiał dokładnie takim, jakim ono było, dopatrując się w nim artystycznych form. Przełomowym momentem w jego życiu było założenie grupy f/64, której działania absolutnie zmieniły podejście do fotografii na całym świecie; zaczęto stawiać na realizm.

Niestety, kiedy zachorował na Parkinsona, postanowił nauczyć swoich synów sztuki fotografii. Okazało się jednak, że tylko jeden z nich, najmłodszy Cole Weston, posiada umiejętności, które zadawalają ojca. Testament Edwarda Westona, odczytany po jego śmierci w 1958 r., był jasny: tylko jego najmłodszy syn ma prawo do wywoływania negatywów. Cole Weston, absolutnie posłuszny woli ojca, nie zdecydował się na rozpowszechnianie fotografii na dużą skalę. Jasnym stało się, że dzieła te, dzięki swojej unikatowości, mają zostać jednymi z najbardziej wartościowych na świecie. Po śmierci Cola Westona, zdjęcia trafiły do Center for Creative Photography w Tucson, jednak galeria ta nie uzyskała pozwolenia na  wykonywanie odbitek.

Cel, jaki obrał sobie za życia ten słynny fotograf, został osiągnięty; w 2008r. fotografie jego autorstwa datowane na  1952 uzyskały kwotę 1,6 mln dolarów, a seria z roku 1927 osiągnęła pułap 1,1 mln dolarów. Odbitki wykonane przez syna także cieszą się duża popularnością i sprzedają sie w granicach 3-20 tys. dolarów.

Nie jest więc zaskoczeniem, że aukcja zapowiedziana przez nowojorski dom aukcyjny Sotheby’s, wywołuje wiele zamieszania i podekscytowania w świecie artystycznym. Na sprzedaż zostanie wysławiona kolekcja aż 500 odbitek Cola Westona!