Kobiety - Ewy Ciepielewskiej
Kobiety – Ewy Ciepielewskiej

We wrocławskiej galerii Awangarda BWA można oglądać wystawę w pełni poświęconą kobietom, które nazwane zostały przez autorkę, Ewę Ciepielewską, ikonicznymi. Kobiety te różnią się między sobą pochodzeniem, czasem w którym żyły i miejscem, w którym się wychowywały. Łączy je jednak silny charakter i wielka charyzma. Na obrazach zobaczyć można Margaret Thather, Violettę Villas, Korę, Edytę Stein, Stanisławę Przybyszewską, Doris Lessing  czy Lili Brik.

Autorka przedstawia różniące się między sobą kobiety, w niektórych przypadkach zupełnie zapomniane lub nieznane szerszej publiczności. Obrazy z ich wizerunkami przepełnione są kolorami i żywiołowością, co z wielką siłą przemawia do odbiorców. Jak mówi, kurator tej wystawy, Paweł Jarodzki: To malarstwo wręcz krzyczy do nas. Atakuje nas niedocenioną prawdą i każe na nowo zweryfikować to, jak myślimy o przeszłości i roli tych kobiet w XX- i XXI- wiecznej historii. W wielu przypadkach nie jest to jedynie zweryfikowanie roli kobiet, ale także zmuszenie odbiorcy do zainteresowania się ich sylwetkami i sięgnięcia do źródeł. Różnorodność tych kobiet, połączona w jednej wystawie, zachwyca, a także daje szansę powtórnego spojrzenia na te postaci z perspektywy człowieka żyjącego w XXI wieku. Jest to bardzo ciekawe i pozytywne, z punktu widzenia estetyki, doznanie.

Ewa Ciepielewska – ur. W 1960 roku w Wałbrzychu. Ukończyła studia we wrocławskiej Szkole Sztuk Plastycznych, uzyskując dyplom z malarstwa w 1984 r. Jest współzałożycielką legendarnej grupy artystycznej LIXUS, z którą zrealizowała kilkadziesiąt wystaw. Ma na swoim koncie organizację wielu akcji artystycznych i happeningów. Od 2000 roku skupia się na malarstwie i wystawach indywidualnych. Wciąż poszukuje najodpowiedniejszych dla siebie środków wyrazu i znaczenia malarstwa we współczesnym świecie.

Miejsce: BWA Galeria Awangarda, ul. Wita Stwosza 32, Wrocław

Termin wystawy: 10.09.2014 – 28.09.2014