banner1-1Eleganckie wykończenie ścian jest ważne, a wręcz pożądane – szczególnie w przypadku niektórych wnętrz. W stawianiu kropki nad „i” w aranżacji bardzo pomocna okazuje się boazeria angielska. Dzięki niej pomieszczenie nabiera ciepła, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych przestrzeni.

Początków istnienia boazerii angielskiej należy szukać już w starożytności. Wówczas okładanie ścian dodatkową warstwą miało na celu nie tylko upiększenie wnętrza, ale również jego ocieplenie – przy czym pojęcie „ciepło” nie miało znaczenia metaforycznego, a dosłowne. Dorobek cywilizacyjny starożytnych jest, jak cały czas mamy okazję odkrywać, wyjątkowo szeroki. Z tej racji wpływa na nasze życie również dziś.

Obecnie boazeria angielska pełni przeważnie dekoracyjną funkcję, choć z drugiej strony – nie można odmówić jej funkcjonalności. Chodzi m.in. o to, że dodatkowa warstwa materiału chroni ścianę przed uszkodzeniami. Zarysowania, a nawet wgniecenia mogą powstawać na przykład wtedy, gdy gwałtownie odsuniemy krzesło od stołu. Inny, potencjalnie groźny czynnik, to zabawy dzieci, które nieopatrznie niszczą rozmaite powierzchnie swoimi piłkami, pojazdami itp. Ułożenie efektownej „warstwy ochronnej” pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności i frustracji. Destrukcyjne dla ściany może być również opieranie o nią różnych rzeczy i sprzętów. Stosowanie takich praktyk skutkuje pojawianiem się zadrapań oraz innych, równie nieestetycznych „usterek”.

Istnieje kilka rodzajów boazerii angielskiej. Określenie liczby dostępnych wzorów wydaje się wręcz niemożliwe. Dzięki ewidentnej różnorodności materiałów i stylów intrygujący element wykończenia znakomicie prezentuje się w różnych wnętrzach. Okazuje się być przy tym nadzwyczaj funkcjonalny, co można dostrzec wyjątkowo wyraźnie wówczas, gdy w domu znajdują się dzieci – aktywne i szalenie pomysłowe.

Wpływ boazerii angielskiej na wnętrza – nie tylko klasyczne, ale i zdecydowanie nowoczesny – jest więcej niż korzystny. Dzięki takim elementom wykończenia aranżacje stają się nie tylko piękniejsze, cieplejsze i bardziej przytulne, ale również funkcjonalne. Ich eksploatacja przestaje wiązać się ze stresem, który wywołuje nerwowe unikanie czynników potencjalnie groźnych dla powierzchni ściany. Użytkowanie pomieszczenia, szczególnie intensywne, zawsze wywołuje różnego rodzaju awarie i usterki – zastosowanie boazerii to zabieg, który pozwala skutecznie się przed nimi chronić. Proste i oczywiste rozwiązania bardzo często stanowią skuteczną odpowiedź na nasze bolączki.