wp14-kwiaty-doniczkowe-o-ozdobnych-lisciach-1Liście mogą być równie dekoracyjne co kwiaty – z pewnością dlatego wielu z nas hoduje w domowych warunkach gatunki roślin, które nie kwitną. Jakie rośliny charakteryzują się wyjątkowo efektownymi liśćmi i czy zawsze oznacza to, że nie doczekamy się kwiatów?

Rośliny ozdobne z liści – dlaczego warto je mieć?

Dlaczego tak wiele gatunków roślin doniczkowych, mimo braku licznych, kolorowych kwiatów, znalazło stałe miejsce na domowych parapetach? To zasługa okazałych liści, które nierzadko stanowią największą wartość uprawianych we wnętrzach roślin ozdobnych.

Kwiaty z nierzadko dużymi, okazałymi liśćmi – w różnych kolorach i kształtach – pozostają dekoracyjne przez cały rok. To stanowi ich przewagę nad okazami kwitnącymi, które po zrzuceniu kwiatów (jeśli w ogóle roślina je wypuści) najczęściej tracą właściwości estetyczne.

Ponadto, wiele roślin ozdobnych z liści należy do niewymagających – ich uprawa i pielęgnacja są dość łatwe, a co więcej, często preferują one stanowiska z dala od miejsc bezpośrednio nasłonecznionych. Oznacza to, że donice z nimi mogą stać się częściami nowoczesnych aranżacji, w których żywe dekoracje znajdą miejsce nie tylko na parapecie, ale też przy sofie lub w narożniku pokoju.

Rośliny ozdobne oczyszczają powietrze

Wśród roślin o dekoracyjnych liściach znajdziemy liczne gatunki, które warto hodować nie tylko ze względu na efektowny wygląd. Zostały one uznane za naturalne filtry, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji wydzielanych m.in. przez materiały budowlane czy dym papierosowy.

wp14-kwiaty-doniczkowe-o-ozdobnych-lisciach-2

Do takich roślin zaliczają się m.in. paproć nefrolepis wyniosły, bluszcz pospolity, dracena odwrócona, sansewieria gwinejska, figowiec Benjamina czy epipremnum złociste.

Inne gatunki ozdobne z liści

Wymienione gatunki to tylko niektóre z roślin o dekoracyjnych liściach. Do wyboru mamy też wiele innych ciekawych egzemplarzy paproci, figowców oraz palm. Gamę tę uzupełniają ponadto inne okazy, spośród których na uwagę zasługuje choćby bardzo łatwy w uprawie zamiokulkas zamiolistny. Ponadto w domowych warunkach świetnie radzi sobie także kalatea, szeflera drzewkowata, fatsjobluszcz oraz fitonia.

Rośliny o ozdobnych liściach cieszą też kwiatami

Wiele gatunków roślin doniczkowych, które na co dzień zdobią nasze wnętrza swoimi ciekawymi ze względu na kolorystykę i formę liśćmi, należy także do roślin kwitnących. W niektórych wypadkach kwiaty pozostają niepozorne i nie spełniają roli dekoracyjnej – jest tak np. w przypadku zielistki czy kaletei. Inne gatunki wypuszczają natomiast kwiaty, które całej roślinie dodają jeszcze więcej uroku.

wp14-kwiaty-doniczkowe-o-ozdobnych-lisciach-3

Do efektownie kwitnących roślin doniczkowych tego typu zaliczyć należy np. anturium, które pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kwiatów doniczkowych. Okazałe kwiaty nadają anturium charakter egzotyczny i pięknie korespondują z intensywnie zielonymi liści. Warto dodać, że anturium Andrego uzupełnia listę roślin oczyszczających powietrze.

Inne rośliny domowe ozdobne zarówno z liści, jak i kwiatów to np. kroton, popularny skrzydłokwiat oraz monstera.