Rolety okienne to niezwykle istotny element wyposażenia domu lub mieszkania. Zapewnia znaczną ilość prywatność oraz umożliwia odizolowanie się od natarczywych spojrzeń sąsiadów oraz obcych osób w godzinach wieczornych. Rolety zewnętrzne mogą również stanowić jeden z elementów zabezpieczenia mieszkania przed włamaniem oraz kradzieżą.

Rolety okienne wewnętrzne 

Wyróżniamy kilka rodzajów, na jakie dzielą się rolety wewnętrzne. Mogą to być:

  • Rolety rzymskie;
  • Rolety okienne dzień noc;
  • Rolety klasyczne;
  • Rolety wolnowiszące;
  • Rolety do okien dachowych.

Rolety rzymskie

Są to nie tylko klasyczne rolety, ale również piękna ozdoba całego pomieszczenia, w którym się znajdują. Są podzielone na odpowiednie segmenty, które podczas zwijania są nakładane na siebie, tworząc pewnego rodzaju osłonę, która jest jednocześnie dodatkową ozdobą. Zazwyczaj są to jasne materiały, które mają za zadanie zaciemnić w pewnym stopniu pomieszczenie, w którym się znajdują, jednocześnie zapewniając prywatność oraz chroniąc przed nadmiarem słońca, które uniemożliwia odpowiednie skupienie się na pracy. Można je znaleźć na stronie sklepu internetowego https://www.roletyalu.pl/. Znajduje się tam szeroki wybór rolet, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, które mogą być wykorzystane w dowolny sposób przez właścicieli zarówno mieszkań jak i domów jednorodzinnych. 

Rolety okienne dzień noc

Roleta okienna dzień – noc umożliwia szybką zmianę pomiędzy trybami. Nie ma konieczności codziennego podnoszenia oraz opuszczania całości materiału. Wystarczy zmienić za pomocą odpowiedniego mechanizmu ułożenie poszczególnych segmentów w ten sposób, który w danej chwili jest najbardziej wygodny. Nocą ograniczają dostęp do światła do tego stopnia, że możliwy jest komfortowy sen, nawet w centrum tłocznego miasta, gdzie zawsze jest jasno. Natomiast w ciągu dnia, dzięki prawidłowemu ułożeniu segmentów, nie ograniczają w żaden sposób światła słonecznego, które może wpadać do mieszkania, rozjaśniając je oraz podnosząc nastrój osób wewnątrz. 

Rolety klasyczne

Zarówno klasyczne rolety balkonowe jak i okienne są najbardziej popularnym typem takich produktów dostępnych na rynku rolet wewnętrznych. Są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, jak również z dodatkowymi ozdobami lub rysunkami dostępnymi w ofercie. Te typ rolety wymaga wiercenia otworów w ramie okiennej, co może być dodatkowym problemem. Jednak jest to znacznie bardziej trwały element niż rolety przyklejane do ramy. Montaż rolety klasycznej jest prosty oraz można wykonać go samodzielnie, bez pomocy profesjonalisty, zajmującego się na co dzień podobnymi zleceniami oraz problemami. 

Rolety do okien dachowych 

Okna dachowe są szczególną ozdobą mieszkań oraz pokoi znajdujących się na strychu na przykład w kamienicach lub domach prywatnych. Rolety do nich powinny być odpowiednio dopasowane w taki sposób, aby była możliwość stabilnego zasłaniania całego okna. Są to zazwyczaj osłony okienne, które są umocowane na szynach. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które będą odpowiednio wytrzymałe. W takich roletach okiennych, wykorzystywanych w oknach dachowych są szczególnie chętnie wykorzystywane przez osoby, które mają zbyt dużo światła w godzinach porannych, kiedy na zewnątrz znajduje się coraz więcej słońca, natomiast jest zbyt wcześnie aby wstawać oraz zaczynać dzień. 

Rolety wewnętrzne a zewnętrzne

Klasyczne rolety wewnętrzne są znacznie mniej odporne na różnorodne czynniki niż zewnętrzne. Te drugie powinny być odporne na liczne niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym na deszcz lub wiatr. Powinny być na tyle trwałe, aby była możliwość zasłonięcia ich podczas silnego wiatru bez obawy, że zostaną zerwane. Kolejnym powodem, dla którego powinny być wytrzymałe jest ochrona przed kradzieżą oraz włamaniem. Dzięki zewnętrznym roletom istnieje możliwość większego poczucia bezpieczeństwa dla domowników. Są one również lepszym zabezpieczeniem przed światłem zewnętrznym. Doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które pracują na nocne zmiany. Wówczas wystarczy zasłonić okno, korzystając z rolety zewnętrznej, aby mieć pewność, że w ciągu snu nic nie będzie przeszkadzało, a słońce nie spowoduje dodatkowych zaburzeń snu. 

Gdzie można kupić rolety? 

Istnieje wiele miejsc, zarówno stacjonarnych jak i internetowych, gdzie można zakupić rolety wewnętrzne oraz zewnętrzne. W sklepach internetowych, na przykład na stronie https://www.roletyalu.pl/kategoria/rolety-zewnetrzne znajduje się znacznie większy asortyment niż w przypadku sklepów stacjonarnych. Są tam również podane dokładne wymiary każdego z przedmiotów znajdujących się w ofercie oraz propozycje montażu i wskazówki dotyczące skutecznego korzystania z rolet. Sklepy internetowe mają również przewagę nad stacjonarnymi placówkami w kwestii cen asortymentu. Bardzo często zdarza się, że produkty oferowane przez przedsiębiorstwa sprzedające w sieci są znacznie niższe niż w przypadku produktów sprzedawanych stacjonarnie. Dlatego zakup rolet przez internet jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.